Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Tóny ohlasujúce – Vianoce!

november 22, 2011 - 11:14
Naše hlavné mesto bude opäť žiť podujatiami, ktoré do jeho centra prichádzajú rok čo rok ako predzvesť blížiacej sa zimy.
Foto: 

 

Bratislava bude opäť dejiskom najvýznamnejšieho festivalu vážnej hudby na Slovensku, ktorý je zároveň jediným slovenským reprezentantom v Asociácii európskych festivalov EFA so sídlom v Bruseli. Tohtoročný sviatok milovníkov klasiky – 47. ročník Bratislavských hudobných slávností – ponúkne od 25. novembra do 10. decembra 27 koncertov s umelcami z 20 krajín.

Popri domácich účinkujúcich a tradičných interpretoch z Ruska, Maďarska, Francúzska či z Nemecka tento rok vynikajúce interpretačné majstrovstvo predvedú najmä umelci zo severu Európy.

K výnimočným bodom programu bude patriť hosťovanie čestnej prezidentky BHS – opernej divy Edity Gruberovej. Najskôr uvedie benefičný koncert v Dóme sv. Martina so Slovenským filharmonickým zborom (26. 11.) a neskôr sa predstaví ako Lucrezia Borgia v hlavnej úlohe Donizettiho opery (2. 12.).
Medzi prominentných hostí bude patriť aj Joshua Bell, označovaný za huslistu storočia a novodobého Paganiniho. Chýbať nebudú violončelisti Mischa Maisky, Alexander Kniazev a Natalia Gutman či klaviristka Elissa Virsaladze. V programe vystúpi osem zahraničných orchestrov. Po prvý raz sa na Slovensku predstaví prominentný orchester RAI Torino so svojím šéfom – vynikajúcim mladým slovenským dirigentom Jurajom Valčuhom. Kritika o ňom píše, že po koncertoch mu spoločne tlieska hľadisko i javisko – teda hráči orchestra.
Zo severu Európy prídu orchestre z Nórska či Litvy, publikum sa môže tešiť aj na orchester Nordic, ktorý v Estónsku spojil hudobníkov z pätnástich krajín pod taktovkou dirigentky Anu Tali. Po takmer desiatich rokoch sa do Bratislavy vráti ruský klavirista Grigory Sokolov. S Ensemble Orchestral de Paris bude hosťovať ďalší klavírny virtuóz Jean-Yves Thibaudet. Na 47. ročníku bratislavského hudobného sviatku sa predstavia jedenásti zahraniční dirigenti, pričom otvárací koncert odznie pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Emmanuela Villaumea (25. 11.).
BHS tento rok pripomenú výročia Jána Cikkera, Antonína Dvořáka, Franza Liszta, Gustava Mahlera a ďalších. Storočnici Jána Cikkera budú venované úplne prvé tóny festivalu, jeho ďalšie dielo zaradili do programu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. V programe sa objaví aj jubilujúci Spevácky zbor mesta Bratislavy, ktorého vznik inicioval a ktorý štyridsať rokov vedie Ladislav Holásek. Dielo na objednávku festivalového výboru skomponoval Peter Martinček – Symfónia č. 3 Benátska zaznie v interpretácii ŠKO Žilina.
Stálou súčasťou BHS je Medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent –  Cena Nadácie SPP. Do semifinále sa tento rok prebojovali poľský čembalista, český huslista, klavirista a trubkár z Maďarska, lotyšský a španielsky huslista, bulharský hráč na bicie nástroje a za Slovensko mladý huslista Karol Daniš. Podrobný program BHS možno nájsť na webovej stránke www.bhsfestival.sk.

 


Vianočné trhy v Bratislave
V novodobej histórii sa Vianočné trhy na Hlavnom námestí prvýkrát uskutočnili v roku 1993. Zástupcovia mesta, inšpirovaní dizajnom a dramaturgiou vianočných trhov v niektorých európskych mestách (v Norimbergu, Bruseli, Štrasburgu či v neďalekej Viedni), sa pokúsili podobnú tradíciu obnoviť aj v Bratislave. Mimoriadna obľuba a vysoká návštevnosť sú dôkazom toho, že sa im to podarilo. Počas trhov je takmer nemožné prejsť námestím z jednej strany na druhú. Ak prídete, určite tu stretnete niekoho známeho či priateľov, s ktorými ste sa nevideli po celý rok.


Vianočné trhy, ktoré sa tento rok uskutočnia od 18. novembra do 23. decembra, sú pozvánkou určenou pre všetkých obyvateľov mesta a jeho návštevníkov, aby spoločne prežili adventný čas v jeho historickom srdci. Bratislavčania túto pozvánku prijali. A nielen oni. Pre mnohých Viedenčanov sa komornejšia atmosféra a „prajný duch” trhov stali dôvodom predvianočnej návštevy Bratislavy. Trhy si časom vybudovali povesť jedného z najpopulárnejších spoločenských podujatí adventného času v hlavnom meste Slovenska.
Rastúci záujem verejnosti podmienil rozširovanie trhov, a tak stánky „expandovali” z Hlavného námestia do priľahlých nádvorí a námestí – najmä na Františkánske a Hviezdoslavovo námestie. Je úžasné, že organizátor dokázal odolať komerčnému tlaku a trhy si uchovali skutočne vianočný charakter s výrazným charitatívnym rozmerom. Čarovnú atmosféru umocňuje tradícia rozsvietenia vianočného stromčeka (19. 11.) či kultúrny program na pódiu postavenom na Hlavnom námestí. Známy je ako Dni Slovenska v Bratislave a jeho jadrom je prehliadka folklórnych súborov z celého Slovenska.
Neodmysliteľná je vôňa vanilky, škorice, medu a orechov – ďalšia predzvesť najkrajších sviatkov v roku. Bratislavské vianočné trhy sú charakteristické vyberaným sortimentom občerstvenia, ktorý zodpovedá tradičnej národnej gastronómii. Cigánska pečienka, pečené klobásy, mastný chlieb s cibuľou, pagáče, lokše, kapustnica, varený punč, víno, grog. Priamo pred návštevníkom sa na griloch pripravujú tradičné jedlá z mäsa a rýb. Ako dezert – drobné pečivo, oplátky, medovníky, med alebo medovina.
Na trhoch možno nájsť množstvo drobností, ktoré zdôrazňujú starosvetský charakter Vianoc. Drevo, sklo, koža, prútie, šúpolie, včelí vosk sú materiály, z ktorých sa vyrábajú predávané úžitkové a dekoračné umelecké predmety. Tesne pred Vianocami sa na námestí objavia kade so živými kaprami a vianočné stromčeky na predaj. Okrem Hlavného námestia môžu návštevníci trhov obzerať a nakupovať remeselné výrobky aj na nádvorí Starej radnice. Združenie cechov historických remesiel tu každoročne pripravuje predaj vlastných výrobkov. Okrem zástupcov kováčskeho, hrnčiarskeho či sklárskeho cechu sa už medzi remeselníkmi objavil aj prvý voňavkár.

 

Hlavné námestie
Jedno z najkrajších a najvýznamnejších námestí v Bratislave začalo vznikať približne v 13. storočí. Na námestí sa po celé stáročia usporadúvali trhy, jarmoky, zhromaždenia, ale aj verejné popravy. Aj preto sa dlho volalo Marktplatz, čiže Trhové námestie. Dnešnú podobu dostalo v 18. a 19. storočí. Na námestí sa nachádza viacero z najcennejších a najznámejších historických pamiatok Bratislavy: staré domy, paláce a dominantná Rolandova (Maximiliánova) fontána.

Spoznajte koncertné sály 47. ročníka BHS

 

• Historická budova SND
Nádherná eklektická divadelná budova krášli Hviezdoslavovo námestie od roku 1886. Z pôvodnej sochárskej výzdoby exteriéru sa zachovala kamenná skupina múzy Tálie umiestnená nad hlavným portálom a postavičky nahých detí so symbolmi tragédie a komédie.
• Moyzesova sieň
Moyzesova sieň Slovenskej filharmónie v budove na Vajanského nábreží je jedinečnou koncertnou a tanečnou sálou. Vďaka neobyčajnej dekorácii patrí k najtypickejším interiérom viedenskej secesie.
• Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca
V rozložitom klasicistickom Primaciálnom paláci – jednom z najkrajších v Bratislave – sa vo východnom krídle nachádza priestranná sieň, ktorú vizuálne ešte zväčšujú veľké zrkadlá na stenách. Na Vianoce roku 1805 sa stala svedkom historickej udalosti – podpísania tzv. Prešporského mieru účastníkmi slávnej bitky pri Slavkove.
• Dvorana VŠMU
Nachádza sa na Zochovej ulici v budove, v ktorej kedysi sídlil Slovenský rozhlas. Postavili ju v roku 1895 v eklektickom slohu pre Francúzske reálne gymnázium, od roku 1986 je sídlom Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU. Dvorana sa po stavebnej úprave stala baletnou i koncertnou sálou určenou najmä na sólové recitály a komorné koncerty.

Autor: JANA HYŽOVÁ
Pravidelne aktualizovaný kalendár ďalších podujatí možno nájsť na adrese www.slovakia.travel.

- - Inzercia - -