Dnes je pondelok, 10.august 2020, meniny má: Vavrinec
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Aj vlasy potrebujú dovolenku

august 09, 2011 - 11:22
Kedysi sa takmer každé kaderníctvo pýšilo sloganom „vlasy koruna krásy“. Myslíte, že je to prežitok? Omyl! Krásne vlasy sú totiž naozaj našou vizitkou a často rozhodujú o tom, aký prvý dojem o sebe zanecháme. Nezdravé, krepovité, vysušené či nebodaj mastné vlasy veľa parády nenarobia, preto sa musíme o ne riadne starať. Obzvlášť teraz, v letných mesiacoch, pretože slnko nevysušuje len našu pokožku, ale navlas rovnako aj naše vlasy. Rozdiel je len v tom, že to necítime, pretože vlasy, keď sa „spália“, nebolia.

Kedysi sa takmer každé kaderníctvo pýšilo sloganom „vlasy koruna krásy“. Myslíte, že je to prežitok? Omyl! Krásne vlasy sú totiž naozaj našou vizitkou a často rozhodujú o tom, aký prvý dojem o sebe zanecháme. Nezdravé, krepovité, vysušené či nebodaj mastné vlasy veľa parády nenarobia, preto sa musíme o ne riadne starať. Obzvlášť teraz, v letných mesiacoch, pretože slnko nevysušuje len našu pokožku, ale navlas rovnako aj naše vlasy. Rozdiel je len v tom, že to necítime, pretože vlasy, keď sa „spália“, nebolia.  

Slnečné lúče obsahujú UV žiarenie, ktoré preniká ochrannou vrstvou vlasu, čím sa poškodzuje vlasové vlákno a narúša sa tým jeho nepriepustnosť. Vlasy sa síce prirodzene pred UV lúčmi vedia chrániť, ale táto schopnosť sa farbením, fénovaním, žehlením či inými vonkajšími vplyvmi postupne stráca. To spôsobuje, že vlas stráca lesk a hladkosť, je drsnejší, menej pružný a ľahšie sa láme. Okrem toho vlas bledne a farbené vlasy strácajú svoj odtieň, čo je na zošedivenie, ak sme na dovolenku vyšli rovno z kaderníckeho salónu.

Pred slnkom nechráňme len pokožku

To, že v lete by sme mali svoju pokožku chrániť pred vplyvom slnečného žiarenia špeciálnymi produktmi s UV filtrom, je nad slnko jasnejšie. Okrem nepríjemného spálenia vystavujeme svoje telo aj riziku vzniku rakoviny kože. Našťastie, vlasom až takéto riziko nehrozí, ale to neznamená, že ich netreba chrániť. Poškodené vlasy od slnka sú často také zničené, že jediným liekom na ne sú nožničky. No nie je lepšia prevencia?
Klobúky, šatky, masky...
Najideálnejšie by bolo, keby sme vlasy počas leta na slnko ani nevystavovali. Ak však nie ste pštros, táto rada sa dá realizovať len veľmi ťažko. Preto, vždy keď to situácia dovolí, noste aspoň  slamené klobúky alebo šatky, aby vlasy prichádzali do styku so slnkom čo najmenej. Okrem mechanickej ochrany by sme našim vlasom mali dopriať aj kvalitnú vlasovú kozmetiku určenú špeciálne na slnečné dni. Takéto šampóny, kondicionéry, krémy a spreje obsahujú zložky, ktoré vlasy vyživujú a zabraňujú ich vysušovaniu. Okrem iných je ich dôležitou zložkou aj UV filter, ktorý vytvorí na vlasoch akýsi film a zmierni tak pôsobenie slnečného žiarenia. Vlasy, najmä končeky, by sme mali pravidelne „premasťovať“ špeciálnymi regeneračnými olejmi, ktoré obalia vlas a pôsobia aj ako ochrana pred slnkom a slanou či chlórovou vodou. Aj keď je to pre niektoré z nás nepredstaviteľné, vyhnúť by sme sa mali aj ostatným tepelným zdrojom, akými sú fén či žehlička a nechajme aspoň cez najkritickejšie obdobie naše vlasy dovolenkovať. A aspoň raz za dva týždne doprajme našej korune krásy výživnú masku. Aby sa vlasy dokonale zregenerovali, môžeme na konci leta masku aplikovať zo tri razy po sebe aj každý týždeň.

Prvá pomoc

Zohrejte si asi pol decilitra olivového oleja, ale dajte pozor, aby nebol príliš horúci. Vymiešajte ho s dvomi polievkovými lyžicami medu a naneste na vlasy. Tie zabaľte do igelitu, môžete použiť aj kúpaciu čapicu. Na záver prekryte uterákom, aby to držalo teplo a nechajte pôsobiť tridsať minút. Vlasy umyte šampónom a použite aj kondicionér. Olej obsahuje vitamín E, takže po tejto maske budete mať silné a zdravé vlasy.
Ak máte vlasy suché a navyše bez lesku, spravte si tú istú olivovovú masku a navyše do nej pridajte jeden na kašu rozmixovaný banán. Postup je rovnaký. Banán je bohatý na vitamíny a draslík.

Ak chcete vlasy hydratovať, pripravte si jogurtovú masku.
Biely jogurt zmiešajte so žĺtkom, lyžicou olivového oleja a so šťavou z citróna. Postupujeme rovnako ako pri predchádzajúcich maskách. Kyselina mliečna vráti vlasom prirodzené pH.

Päť rád pre vaše vlasy
1.    Ak je to možné, vlasy si pred dovolenkou nefarbite, slnko, chlór a soľ môžu zmeniť vašu farbu. Navyše, blondínkam hrozí, že ich vlasy dostanú zelený odtieň.
2.    Používajte vlasovú kozmetiku určenú na letné obdobie. Obsahuje všetko, čo vaše vlasy v lete potrebujú a zabraňujú ich vysušeniu.
3.    Noste pokrývku hlavy, aby ste vlasy vystavovali čo najmenej slnku
4.    Po kúpaní v morskej alebo chlórovanej vode si vlasy vždy opláchnite, prípadne použite ochranný sprej alebo krém. Večer si vlasy aj umyte.
5.    Z času na čas doprajte vašim vlasom výživnú masku.

Okrem UV žiarenia je veľkým nepriateľom pre vlasy aj morská voda, chlór, vietor či piesok
Radia vlasové stylistky Salónu Pe3 Spišiak Hanka Maťugová a Petra Budinský Spišiak

Leto opäť úraduje a z každej strany striehne na vlas nebezpečenstvo. Slnečné lúče, chlór, morská voda a častejšie umývanie môžu nenávratne poškodiť kvalitu vlasov. Je síce pekné, keď sa vám na prirodzenej farbe zrazu objaví melír, ale s touto „technikou“ treba byť opatrný. Ak sa pravidelne farbíte, bez ochranného produktu s UV faktorom neodíďte z domu. Nemusíte byť na dovolenke, veď slnko svieti aj tu. Farbený vlas nemá takú silu sa chrániť (keďže tam prebehol chemický proces), jeho šupinky kutikuly sú stále odchýlené. Ak máte pocit, že farba sa vám rýchlo zmyla, problém nemusí byť na strane kaderníka.
Ak ste teda rozhodnutá chrániť sa, produkt s UV filtrom by mal byť v rámci celého umývacieho rituálu na poslednom mieste. Na vlase vytvorí neviditeľný film, cez ktorý sa slniečko len tak nedostane. Potrebujete mať stále ľahučký, vzdušný pocit? Zvoľte produkty s odľahčenou konzistenciou. Ak sa chystáte k moru, určite si vezmite šampón, ktorý vie vlas vyčistiť od soli, nie každý to dokáže... Soľ a chlór veľmi vysušujú nielen vlas, ale aj pokožku. Hydratačná kúra nesmie chýbať v žiadnej kúpeľni. Nechcete sa predsa vrátiť z dovolenky ako slamienka, ale ako dáma so stále upravenými vlasmi. A na záver zopár zložiek, čo majú obsahovať správne produkty na letné dni: UV-filter, Panthenol, Keratín, výťažky z olejov, antioxidanty, kyselinu hyaluronovú. Suma sumárum – tieto zložky vám zabezpečia ochranu pred slniečkom aj chlórovou a slanou vodou. Zabránia vymývaniu farby, zabezpečia hydratáciu vlasov aj vlasovej pokožky, ktorú po slnení upokoja.

Autor: Kristi Kleiman
Foto: archív, Thinkstock

- - Inzercia - -