Dnes je sobota, 23.január 2021, meniny má: Miloš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Je čas na klíčenie skorých zemiakov

marec 16, 2014 - 21:24
Aj v malej záhrade sa isto nájde kúsok zeme na dobré domáce zemiaky. Ak si ich dáte naklíčiť podľa našich rád, budete zberať zdravú úrodu ešte o čosi skôr.
Foto: 
Radí odborníčka Ing. Hana Szabóová 
 
Naklíčujeme na svetlom mieste
Naklíčené zemiaky skôr vzchádzajú, sú odolnejšie proti chorobám, dávajú úrodu o 2 – 3 týždne skôr. Podľa odrody trvá vegetačná doba od výsadby po zber 70 až 150 dní. Nakličujeme len certifikované sadivo. Ako ho spoznáme? Na obale má modrý štítok s údajmi o kvalite a číslom dávky (šarže). Inak sa môže stať, že budeme nakličovať konzumné zemiaky – a tie bývajú ošetrené proti klíčivosti.
Nakličujeme aspoň 21 dní pred sadením, čiže práve teraz je najlepšie začať. Hľuzy zemiakov rozložíme v jednej vrstve do debničky, položíme na svetlé miesto (v tme by boli klíčky tenké, dlhé, krehké), udržiavame teplotu 15 až 18 stupňov. Správne naklíčené zemiaky majú klíčky vyfarbené (napríklad ružové), hrubé, pevné, dlhé asi 0,5 – 1,5 cm.
Zemiaky obsahujú dôležité látky pre naše telo
 
Morenie hľúz
Ani zemiakové hľuzy neobchádzajú choroby. Dá sa im vyhnúť morením: proti niektorým hubovým chorobám prípravkom Monceren 250FS, proti pásavke zemiakovej Prestige 290 FS, Cruiser 350 FS. V ekologickej záhradke môžeme použiť prípravok Polyversum.
 
Do akej pôdy?
Skorým zemiakom sa darí na slnečnom mieste v piesočnatých a hlinito-piesočnatých vzdušných pôdach, s vyšším obsahom humusu, bez kameňov a tvrdých hrúd. Aby boli čo najkvalitnejšie, na jeseň treba do pôdy zarýľovať maštaľný hnoj alebo kompost. Ak ste to nestihli, zapracujte ešte teraz do pôdy dusíkaté, fosforečné a draselné hnojivá, vhodné je napríklad  NPK s pomerom živín 1 : 1 : 1 alebo hnojivo Slovcerit s mikroelementmi.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
PRIPRAVILA: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock a archív

- - Inzercia - -