Dnes je utorok, 06.december 2022, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovník módy: dekoltáž, denim, dyšes či espadrilky... viete, čo znamenajú tieto a ďalšie pojmy?

november 13, 2021 - 16:00
Asi každá z nás má rada módu a jej trendy. Aj keď nie každý z módnych výstrelkov je vždy podľa nášho gusta, základná orientácia v slovníku módy nie je nikdy na zahodenie. Postupne vás prevedieme základnou terminológiou, ktorou sa riadi móda.
Foto: 
Shutterstock

Dekoltáž: hlboký výstrih na dámskych šatách.

Denim: bavlnená látka tkaná v keprovej väzbe z farebných a bielych vláken. Používa sa na výrobu pracovného odevu a džínsových nohavíc.

denim_upr.jpg

Denim: bavlnená látka tkaná v keprovej väzbe z farebných a bielych vláken. Používa sa na výrobu pracovného odevu a džínsových nohavíc.
Foto: 
Shutterstock

Derby obuv: pánske šnurovacie kožené topánky s dierkami na šnurovanie vyrazenými v samostatných dieloch, prišitých k zvršku.

Diadém: tenká čelenka z drahého kovu, uprostred čela vybiehajúca do špičky, niekedy zdobená drahokamom. Nosili ju v staroveku, najmä v Oriente.

Dyšes: ťažký luxusný satén s vysokým leskom.

Espadrilky: plátenné topánky so špagátovou podrážkou, ktoré pôvodne nosili španielski vidiečania. Dnes obľúbená letná obuv.

espadrilky_upr.jpg

Espadrilky: plátenné topánky so špagátovou podrážkou, ktoré pôvodne nosili španielski vidiečania. Dnes obľúbená letná obuv.
Foto: 
Shutterstock

Fascinátor: ozdoba z peria, tylu, kvetov a ďalších materiálov, ktorá sa nosí na hlave. Vychádza z koktailových klobúčikov 60. rokov 20. storočia.

Fillet: kovová obrúčka, ktorá pridŕža vlasy na temene. Nosila sa v staroveku a znovu v období renesancie.

Frak: formálne pánske sako s prednou časťou krátkou do pása a so zadnými krídlovitými dielmi (zvesy) dlhými po kolená s rázporkom. V súčasnosti sa nosí len na najformálnejšie príležitosti.  

frak_upr.jpg

Frak: formálne pánske sako s prednou časťou krátkou do pása a so zadnými krídlovitými dielmi (zvesy) dlhými po kolená s rázporkom. V súčasnosti sa nosí len na najformálnejšie príležitosti.
Foto: 
Shutterstock

Galantéria: drobné nástroje a materiál na šitie odevov, napríklad ihly, nite, gombíky, zipsy.

Garconne: ženský štýl, ktorý charakterizovala štíhla postava, androgýnne obliekanie a krátke účesy.  

Zdroj: Móda, obrazové dejiny obliekania a štýlu   

- - Inzercia - -