Dnes je utorok, 11.máj 2021, meniny má: Blažena
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Slovensko môže čakať úplné zatvorenie obchodov či zákaz vychádzania

október 21, 2020 - 11:55
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) dnes pripustil možnosť "lockdown-u". Aktuálna pandemická situácia je podľa neho vážna a preto sa pandemická komisia na svojom dnešnom zasadnutí bude zaoberať ťažkými otázkami.
Foto: 

Podľa šéfa rezortu vnútra je otázne, ako bude prebiehať testovanie na hraniciach. „To nie je len taká jednoduchá vec, že zo dňa na deň sa to stane a začnú tam testovať. Toto ešte ostáva ako otvorená otázka a budeme o nej hovoriť aj dnes na pandemickej komisii aj zajtra na Ústrednom krízovom štábe,“ povedal Mikulec. Dodal, že v hre je stále aj prípadné zatvorenie hraníc.

Lockdown môže mať na Slovensku katastrofické následky, denné škody na ekonomike by boli vo výške 80 až 100 mil. eur. Po rokovaní vlády to uviedol predseda vlády Igor Matovič. Ako povedal, s projektom celoplošného testovania prišiel práve pre to, aby sa Slovensko tomuto scenáru vyhlo. Ak však lockdown odporučia odborníci, nič iné podľa premiéra nezostáva, len zatiahnuť ručnú brzdu. Lockdown by podľa neho trval minimálne tri týždne.

"Slovensko za rok vyberie na DPH približne šesť miliárd eur. Za tie tri týždne lockdownu by škoda bola v rozsahu jednej tretiny výberu z DPH, teda približne vo výške dvoch miliárd eur," povedal premiér. Ide podľa neho o najhorší možný scenár.

- - Inzercia - -