Dnes je utorok, 11.máj 2021, meniny má: Blažena
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Éra džezu: prečo milujeme módu 20. rokov?

október 17, 2020 - 10:00
V 20. rokoch získalo mnoho žien volebné právo a začalo pracovať. Jazdili autom, fajčili, pili koktaily a uctievali filmové hviezdy, napr. Claru Bowovú. Ich šaty sa uvoľnili a výrazne zjednodušili, podobne ako ich životný štýl.
Foto: 

Počas bláznivých 20. rokov minulého storočia sa stal dámsky odev dôležitým vyjadrením modernistického prístupu k všetkým formám umenia. Prvá svetová vojna zmietla mnoho starých postojov a s nimi aj dlhé sukne a tesné korzety, ktoré sa nosili na začiatku 20. storočia. Ženy počas vojny museli prijať dovtedy nepoznané aktívne životné roly – pracovať na poli, viesť autá, ovládať stroje a to im pôvodné oblečenie nedovoľovalo. V týchto rokoch tiež vznikol v Amerike nový hudobný štýl – Jazz, ktorý hral významnú rolu v mnohých kultúrnych aj módnych zmenách. 

Dvadsiate roky priniesli iný pohľad na ženy v spoločnosti. Nenastal veľký zlom len v móde, ktorá to odzrkadľovala, ale aj v aspoň čiastočnom zrovnoprávnení pohlaví. Tieto roky oslobodili ženy od nepohodlných korzetov a zbytočne prečačkaných ťažkých klobúkov. Nahradili ich jemné krátke kokteilové šaty, ktoré podtrhovali ženskosť a sexepíl. Ikonickými doplnkami tejto doby sa stali malé čierne perly a vlnky v krátkych vlasoch, ktoré na koktailových večierkoch často zdobili vtáčie pierka. 

Svetoznáma ikona Coco Chanel, ktorá v tejto dobe predstavovala tak trochu chlapčenský štýl sa stala  vzorom pre milióny žien na celom svete. Vzniká tak nová komunita mladých žien, ktoré sa vyznačovali chlapčenským životným štýlom a všetko zvýrazňovali fajčením, ktoré bolo dovtedy pre ženy tabu. Do módy sa dokonca dostala aj opálená pokožka, vďaka čomu boli tieto roky omnoho menej rasistické, ako roky, ktoré nasledovali po nich. 

Ľudia si po prvej svetovej vojne začali život vychutnávať ako nikdy pred tým. Doba sa zrýchlila a priniesla nové možnosti. V tmavých a nevýrazných elegantných šatách mala na prvý pohľad zaujať ich majiteľka, nie šaty. Žena sa mala v oblečení hádam po prvý krát cítiť dobre, pohodlne a harmonicky, rovnako ako v spoločnosti. 

- - Inzercia - -