Dnes je sobota, 05.december 2020, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tatranské víly – časť 3.

marec 30, 2020 - 17:52
V tomto čase-nečase, malý návrat k zasneženej krajine. Krásna moderátorka Lenka Vacvalová so svojim priateľom, fotografom Jánom Poláčkom, nám aj tento krát v našom mini seriály o Tatranských vílach, prinášajú jeden nezabudnuteľný okamih, ktorý prepája módu s krásami našej vlasti.

Tak ako minule, aj dnes sa k jedinečnej fotografií viaže zaujímavý príbeh:

,,Povesť o Končistej pozná vari každý. Vraví sa totiž, že obrovský balvan na jej vrchole kedysi slúžil ako nákova obrovi zlej nátury, ktorý si zmyslel porozbíjať hory, lebo ho dráždila ich veľkosť. Balvany, ktoré sa mu dostatočne nerozpadli pod údermi kyja, vykladal na kovadlinu a drvil ich na nej svojím obrovitým kladivom. Tak otupil Tupú, oklieštil Ostrvu, strpasličil Klin a ich úlomkami vystlal dno i úbočia Zlomísk. Rozumnejší súrodenci, ho však včas z Tatier vyhnali a tak spravili koniec jeho vyčíňaniu. Málokto však pozná príbeh o veselej víle, ktorá od tej doby tancuje od Sedla Ostrva až po Končistú. Len čo ráno vstala, poumývala sa v rannej rose a už aj si spievala a tancovala. "Už ťa dlho pozorujem krásna víla." prihovoril sa jej jedného dňa vodník z Popradského plesa. "Vidím ťa z plesa ráno, na obed i večer a nemôžem sa vynačudovať. Stále ťa vidím tancovať." "A čože by nie, veď čo chvíľa príde deň, keď sa môj milý vráti. Sľúbil, že len čo si zlý obor nákovu z Končistej odnesie, bude naspäť." Prešiel mesiac, prešiel druhý, no milý sa za vílou stále nevracal. Každé ráno sa vodník díval z plesa a každé ráno víla radostne tancovala v očakávaní, že sa jej milý vráti. Už tomu budú stovky rokov. Víla sa zjavuje na Končistej len občas, skontrolovať, či tam nákova stále stojí. Vraví sa, že keď nedávno udrel do nákovy blesk, a polovica skaly spadla dole, to si len milý zavolal sluhu božieho na pomoc. Kde tu sa víla ukáže i v Sedle Ostrva, potešiť aspoň oči priateľa vodníka.“

zarina_perex.jpg

Tatranské víly – časť 3.
Foto: 
Jan Poláček

Na túto nádhernú fotografiu Lenka zvolila svetlo-ružovú róbu z mojej dielne, s dlhokánskym šifónovým plášťom, ktorú som dávnejšie chystala na plesovú sezónu pre jednu moju klientku. Tá sa ju neskôr rozhodla posunúť ďalej na predaj.

Za adrenalínovo-umeleckú fotografiu ďakujem Jánovi Poláčkovi a za krásny príbeh a stvárnenie víly Lenke Vacvalovej.

 

Prajem veľa zdravia,

- - Inzercia - -