Dnes je sobota, 05.december 2020, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tatranské víly – časť 1.

január 21, 2020 - 21:39
,,Na mnohých miestach v Tatrách žili víly. A veru, našli sa medzi nimi všelijaké. Dobré i zlé, lakomé i nešťastné, sklamané i milujúce..."

,,Boli také, aké bývali, kým sa nepremenili na víly. Preto dobre urobil každý, kto nepodľahol ich spevu, kráse a slovám, ale riadil sa svojim srdcom a rozumom. Za jasných dní, keď sa slnečné lúče odrážajú v tisíckach snehových kryštáľoch, je i dnes možné víly spatriť. Túlajú sa po chodníčkoch, volajú svojho milého, tancujú na plesách a občas zablúdia až pod vrcholy tých najvyšších štítov.“

Presne takto začína náš krátky seriál príbehov o krásnych vílach z Tatier. Priznám sa, že som o tomto projekte nepočula až do chvíľe, kým mi Lenka Vacvalová, ktorú môžete poznať napríklad ako moderátorku Fashion Tv, napísala s prosbou o požičanie šiat na jedno špeciálne fotenie. Samozrejme mi celý projekt opísala a ja som neváhala. No až keď som videla finálne fotografie, pochopila som, koľko námahy za tým všetkým stojí. Lenka so svojim priateľom Honzom, ktorý je mimochodom skvelý fotograf a stojí aj za týmito špeciálnymi fotkami, objavujú zákutia Tatier a prinášajú nám ich krásy pomocou príbehov o vílach, a nie hocijakých, ale práve o tých tatranských. Vďaka nim a združeniu cestovného ruchu Vysoké Tatry, som sa aj ja na chvíľu stala súčasťou tohto krásneho projektu.

img_20200115_211438_327-min.jpg

Tatranské víly – časť 1.
Foto: 
Jan Poláček

Dnes vám prinášam prvú zo série fotografií, ku ktorej sa viaže aj krátky príbeh:

,,Stará povesť tvrdí, že pri vodopádoch Studeného potoka, neďaleko Hrebienku, sú viditeľné zbytky panve, ktorú vyplňovalo pleso, možno až trikrát rozľahlejšie než je Veľké Hincovo. Zaniklo vraj, keď jeho morénovú hrádzu rozplavil Studený potok. V tomto plese ale žily víly, ktoré každého okoloidúceho muža umilovaly k smrti. Nebo sa už na to nemohlo ďalej dívať, a tak otvorilo stavidlá a Studený potok premenilo na dravú rieku - ktorá Tatry od nerestí očistila. Niektoré víly, ale žijú pri Studenom potoku doteraz, iné radšej strážia okolité vodopády, napríklad i Veverkov, ktorý sa v zime mení na prekrásny ľadopád. Beda však tomu, kto nebude vedieť odolať im…K Vodopádmom Studeného potoka viete v zime absolvovať krásnu a nenáročnú túru z Hrebienka."

Pri prvom pohľade na fotografiu som sa neubránila predstave, ako Lenka mrzne pri nádherných vodopádoch v mínusových teplotách, iba v mojich jemných šatách. No určite to stálo za to, veď posúďte sami.

Zdroje: tatry.sk a profil Lenky Vacvalovej  

- - Inzercia - -