Dnes je streda, 02.december 2020, meniny má: Bibiána
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jedinečný ,,Slovenský deň kroja“ už túto sobotu

september 01, 2019 - 19:54
Dovoľte, aby som vás pozvala na jedinečnú udalosť, ktorá sa uskutoční v Banskej Bystrici už túto sobotu – Slovenský deň kroja.

,,Deň, kedy sa na jednom mieste stretnú ľudia v slovenských ľudových krojoch z rôznych regiónov Slovenska. Deň plný tradícií, umenia a krásy krojov, zvyklostí našich miest a obcí a slovenského folklóru.“

Tento týždeň som mala aj ja tú príjemnú povinnosť jeden krásny kroj si vyskúšať. Zháňam si totižto jeden na môj svadobný deň a krásnu tradíciu čepčenia. Pani Turiničová z folklormania.sk mi odporučila tradičný detviansky kroj v jasno červenej farbe s výraznou výšivkou. Priznám sa, kompletný kroj som mala na sebe po prvý krát a bola som celkom prekvapená z koľkých jednotlivých častí sa skladá. Zástera, spodná sukňa, vestička, rukávce, všetko do seba perfektne zapadá a vytvára jeden krásny celok. Hlavu mi pani Turiničová ozdobila partou z farebných kvetov, ktorá pôsobí veľmi žensky a nevinne, symbolizuje vienok, ktorý sa pri tradícii čepčenia sníma devám z hlavy.

img_20190827_181551-min.jpg

Jedinečný ,,Deň kroja“ už túto sobotu
Foto: 
Zarina Šimkovič

img_20190827_181544-min.jpg

Jedinečný ,,Deň kroja“ už túto sobotu
Foto: 
Zarina Šimkovič

Presne takýto kroj by som si neváhala obliecť na tohto týždňovú veľkú udalosť. Je úžasné, koľko ľudí sa dokáže stretnúť na jednom mieste, s láskou k folklóru a našim tradíciám a oslávi tento špeciálny deň, oblečení v našom národnom odeve – v slovenskom kroji.  Verím, že druhý ročník ,,Slovenského dňa kroja“ bude minimálne tak úspešný ako ten minulý a verím, že každým rokom sa nájde čoraz viac ľudí, ktorí budú naďalej uchovávať naše vzácne tradície.

 

Želám krásny týždeň,

- - Inzercia - -