Dnes je nedeľa, 20.september 2020, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Najčastejšie dovolenkové nástrahy zvládnete pomocou čistej prírody

júl 09, 2019 - 14:00
Hurá na dovolenku! Lietadlo, auto, horúčava, štípance, stres, zlý spánok, priveľa slnka. To všetko sa môže pri letných radovánkach ľahko pritrafiť a ak nepatríte k prívržencom tabletiek, siahnuť môžete po prírodných esenciálnych olejoch.

Tie sú skvelým pomocníkom a obzvlášť v lete vedia byť veľmi užitočné a pomôžu zvládnuť rôzne (nielen) dovolenkové neduhy. Máme pre vás niekoľko overených tipov ako prežiť dovolenkové nástrahy bez použitia škodlivých látok.

Zlepšite svoj spánok

Aj vám sa stáva, že vo vašej posteli sa vyspíte najlepšie? Počas dovolenky vám nesadne matrac, či len zmena miesta vám dokáže spôsobiť nespavosť. Namiesto toho, aby ste z dovolenky prišli oddýchnutí, do práce sa vráti mátoha. „Esenciálne oleje sú výborné pri zmiernení a upokojení mysle a tela na konci stresujúceho dňa. Na rozdiel od syntetických prostriedkov na spanie, ktoré môžu mať neželané vedľajšie účinky, čisté esenciálne oleje predstavujú prírodný spôsob, ako napomôcť uvoľneniu tela a mysle,“ vysvetľuje skúsená aromaterapeutka Martina Valníčková, ktorá používa esenciálne oleje už vyše 5 rokov. A ak sa pýtate ako použiť esenciálne oleje na zlepšenie spánku, tu je niekoľko tipov. Pred tým, ako sa poberiete do postele, rozptýľte do vzduchu zmierňujúce esenciálne oleje alebo zmesi pomocou difuzéra.

Na upokojenie mysle a tela naneste jednu alebo dve kvapky zmierňujúceho esenciálneho oleja alebo zmesi na vankúš tesne pred tým, ako pôjdete spať. „Môžete si vyrobiť aj sprej na textil zmiešaním 5-6 kvapiek zmierňujúceho esenciálneho oleja s 30ml vody v malom rozprašovači. Potraste a zľahka nastriekajte na vankúš, plachtu, deku, záves, alebo len tak do vzduchu,“ delí sa o svoje skúsenosti aromaterapeutka. Milovníčky dlhých horúcich relaxačných kúpeľov môžu zmiešať 1-3 kvapky zmierňujúceho oleja so soľou do kúpeľa, alebo pridať olej priamo do teplej vody. Stálicou medzi upokojujúcimi olejmi je Levandula, no k výdatnému odpočinku si vieme pomôcť aj Bergamotovým olejom, prípadne olejom z trávy Vetiveru. Iným spôsobom, akým navodiť stav relaxácie a prípravy na odpočinok je kvapnúť si po kvapke levandulového a bergamotového oleja do teplého nekofeínového čaju – napríklad harmančekového, alebo majoránkového, alebo do iného obľúbeného nápoja zhruba pol hodiny pred spaním. Prípadne levandulu s bergamotom môžete  užiť v kapsuli a zapiť s vodou. Taktiež po kvapke z každého z týchto olejov.

Dostaňte sa do letnej pohody

Tešíte sa na dovolenku, no predtým musíte ešte splniť toľko úloh a ste také vyšťavené, že prvé dni vášho pobytu mimo domova by ste najradšej len prespali. Vieme, ako sa dá rýchlo a jednoducho nabehnúť na dovolenkový režim. „Esenciálne oleje môžu tiež pomôcť oživiť a energetizovať telo v ranných hodinách, alebo kedykoľvek pri pocitoch únavy či letargie, a to bez návykového cyklu vzostupu a pádu, a iných vedľajších účinkov, ktoré sa spájajú s mnohými energetickými nápojmi a inými nápojmi s obsahom kofeínu,“ tvrdí M. Valníčková. Medzi takéto vzpružujúce oleje patrí mäta prieporná, eukalyptus, jedľa biela, citrón, bazalka, tymián a gaultéria. Ráno rozptýľte vzpružujúci olej pomocou difuzéra. Skúste si časovať spustenie difuzéra o pár minút skôr, ako sa zapne budík. Telu tak pomôžete začať sa lepšie prebúdzať prirodzeným spôsobom. A čo takto ranná sprcha, ktorá vás dokáže skvelo nakopnúť? Naneste pár kvapiek energetizujúceho esenciálneho oleja alebo zmesi na podlahu sprchy či na dno vane, respektíve do sprchového gélu. Uvidíte, aké zázraky to s vami dokáže! K raňajkám si dokonca môžete namiešať vlastný energetický nápoj! Pridajte pár kvapiek mäty priepornej, citrónu alebo pomaranča do vody, čerstvého ovocného či zeleninového šejku.

Prírodný opaľovací olej

S častejším pobytom na slnku počas dovolenky prichádza na rad aj otázka ochrany pokožky pred jej spálením. Mnohé krémy na opaľovanie obsahujú toxické prísady, ktoré sú známe narúšaním endokrinného a hormonálneho systému. Ich časté používanie tak pred rakovinou kože nechráni, ale naopak, jej riziko dokonca zvyšuje. Viaceré štatistiky ukazujú, že od doby, kedy sa začali používať tieto krémy, sa počet nových ochorení na rakovinu zvýšil. Niekedy ani kúpa takzvaných prírodných krémov nemusí byť tou najlepšiu voľbou. Napriek ich označovaniu za prírodné, môžu aj tie obsahovať rôzne neželané toxické prísady. Najčastejšie sú nimi parabény, ktoré plnia funkciu konzervantov, ktoré predlžujú životnosť krémov. „Vyrobte si vlastný opaľovací krém s faktorom približne SPF 20. Síce nie vhodný na vodné športy, no na bežné použitie je výborný,“ radí Martina Valníčková. Postačí vám na to olivový, kokosový, slamienkový olej, bambucké maslo, včelý vosk, oxid zinočnatý a vitamín E. Zmes stačí uchovávať v chlade a jej životnosť bude až 6 mesiacov.

Ochrana proti hmyzu

Tiež v letných mesiacoch riešite dilemu či použiť proti komárom chemický repelent a vystaviť sa tak ďalším toxínom, alebo sa nepostriekať a nechať sa napospas bodavému hmyzu? Aj na tento problém máme pre vás ľahké riešenie. Esenciálne oleje ako ylang ylang, tamanu, ceder, vanilka, citrónový eukalyptus, kocúrnik obyčajný či arborvitae majú silné antihmyzové účinky, a tiež ochraňujú a hoja pokožku. Neslúžia teda len ako repelent, ale aj posilňujú imunitu. Siahnuť môžete aj po zmesy  prírodných olejov TerraShield. Na rozdiel od iných produktov, ktoré obsahujú syntetické a toxické chemikálie, TerraShield je prírodný spôsob, ako zvládnuť vystavenie sa bodavému hmyzu. Čertvá, ľahká citrusová vôňa tejto zmesy esenciálnych olej úžasne občerstvuje a je bezpečná na použitie pre celú rodinu. Jedna aplikácia poskytuje pokrytie, ktoré trvá približne 6 hodín.

Spáleniny od slnka

Azda neprejde ani rok, aby nás slnko „neošmahlo“ viac, ako by sme chceli. Upokojte svoju spálenú pokožku hojivou levanduľou. Aplikujte levanduľový olej priamo na kožu alebo ju pridajte do základného oleja. „Pre chladivý efekt si môžete vyrobiť sprej. Do fľaštičky s rozprašovačom dajte niekoľko kvapiek levandule a kvapku mäty. Levanduľa zabezpečí liečenie pokožky a mäta ju schladí,“ odporúča aromaterapeutka.

Dajte stop žalúdočným problémom

Nevoľnosť pri cestovaní, čiže kinetóza, je veľmi častým problémom na cestách. Zabudnite na lieky a iné chemické látky, radšej použite mätu a zázvor. Stačí ak si esenciálny olej s touto vôňou natriete na chodidlá, spánky či zápästie, alebo ich inhalujte priamo z fľašky.

Výbornou pomocou pri už vzniknutých žalúdočných problémoch, ale tiež aj ako dezinfekcia tráviaceho traktu je Zmes na trávenie, ktorá obsahuje mätu, zázvor, rascu, fenikel, koriander a aníz. Túto je dobrú použiť buď kvapnutím do vody 1 kvapku na približne 2 dcl vody a vypiť, prípadne natierať  ponad žalúdok.

Pomoc pri alergiách

Na cestách mimo domov a svojej komfortnej zóny nie je nič výnimočné, ak dostaneme alergickú reakciu na cudzie látky z prostredia, ktoré nám nie je také známe. Najčastejšie alergie sú tie očné, začervenanie pokožky či vyrážky. Aj na tieto neduhy existujú oleje, ktoré dokážu potlačiť symptómy. Mnohé oleje majú protizápalové a upokojujúce účinky, zlepšujú dýchanie, pomáhajú odhlieňovať, či prečisťujú organizmus. Vsaďte na oleja ako geranium, slamienka, harmanček, medovka,  klinček, prípadne fenikel. Podporia telo pri alergiách a zachránia dovolenkovú pohodu.

Odborníčka na aromaterapiu Martina Valníčková:

- - Inzercia - -