Dnes je sobota, 23.január 2021, meniny má: Miloš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ľudové tradície očami návrhárky Lenky Slačkovej

júl 05, 2019 - 08:00
Lenka Slačková je nová mladá krv slovenskej módnej scény. Toto mladé, nesmierne charizmatické dievča z Banskej Bystrice, obsadilo tiež prvé miesto v prestížnej súťaži Nové tváre módnej scény v rámci Bratislavských módnych dní by MERCEDES-BENZ. A teraz prichádza s novou kolekciou Rifľan.
Foto: 

Prečítajte si, čo nám Lenka o novej kolekcii prezradila :-)

Pri tvorbe tejto kolekcie som sa snažila prepojiť minulosť so súčasnosťou, ľan s riflovinou a spojiť to prvkom, ktorý poznala móda vtedy aj dnes – kvetmi. Po zadaní témy som cítila veľkú výzvu a zároveň pocit zodpovednosti, pretože som vedela, že k našim ľudovým tradíciám cítim pokoru a obdiv. Chcela som vyzdvihnúť to krásne, na čo môžeme byť v našom folklóre patrične hrdí a zároveň to spracovať tak, aby to zaujalo aj mladú generáciu. 

Jednou z mojich veľkých inšpirácií pri tejto tvorbe bol aj profesor Štefan Nosáľ. Celý svoj život zasvätil tancu a sa snažil o to, aby slovenské tradície zotrvali a spôsob akým to robil je nenahraditeľný. Jeho takmer 70-ročné kontinuálne vedenie folklórneho súboru Lúčnica z neho urobilo jeden z najúspešnejších folklórnych súborov sveta. 

V súčasnosti mladá generácia už nemá k tradíciám taký vzťah, ako mali naši rodičia a prastarí rodičia a práve profesor Nosáľ ich medzi mladých dlhé roky dostával prirodzenou a nenútenou cestou. A práve tam tkvie jeho inšpirácia. 

Detaily týkajúce sa novej kolekcie

Výber materiálov bol jednoznačný. Chcela som materiál, ku ktorému bude mať blízko každý – mladý aj starý. Chcela som vytvoriť kolekciu, ktorá sa nestane jednorázovou záležitosťou, ale bude natoľko jednoduchá a čistá, že každému ponúkne priestor na kreativitu a daný kúsok si môže vždy obliecť inak. Univerzálnosť kolekcie spočíva aj v tom, že jednotlivé kúsky sa dajú navzájom kombinovať. V kolekcii som takiež využila už spomínané kvety. Tie som na látku vyšívala a maľovala. Chcela som tak docieliť rôznorodú štruktúru odevu a vytvoriť na kolekcii reliéf a hĺbku. Z niektorých kvetov presahujú farebné nite, ktoré do daných výšivok vniesli určitú atypickosť a asymetriu. Na naše tradície sa môžeme pozerať rôzne, každý má ku nim špecifický vzťah a spomienky. Takto si na tradície spomínam ja, z detstva, z prázdnin u starkej na Liptove, z jej rozprávania ... Toto sú ľudové tradície podľa mňa.

Lenkinu tvorbu môžete sledovať aj na Instagrame.

- - Inzercia - -