Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Knižný tip: Oči plné oblohy

marec 14, 2019 - 10:00
Pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika vychádza druhé, doplnené vydanie knižky pre deti. Určená je predovšetkým žiakom druhého stupňa základných škôl.

„O živote a tragickej smrti nášho národného hrdinu už boli napísané stovky článkov a kníh. Nikto však doteraz neodpovedal na otázky: Kde sa vzal jeho vlastenecký cit? Kde a ako sa formovalo jeho hlboké národné povedomie? Kde sú korene jeho neskoršieho záujmu o hvezdárstvo, letectvo, meteorológiu, vynálezcovstvo, fotografovanie? Kde sú pramene jeho charakterových vlastností, ako pracovitosť, húževnatosť, vytrvalosť, skromnosť, láskavosť, citlivosť?  Na všetky tieto otázky treba odpovedať najmä našim mladým generáciám – žiakom základných a stredných škôl,“ hovorí autor knihy.

 

Do veľkej miery môžeme tieto odpovede nájsť v druhom, rozšírenom vydaní knihy poviedok Jaroslava Rezníka.  A prečo jej autor dal práve takýto názov? Jeho súčasníci zaznamenali, že Štefánik  mal krásne modré oči. No a po celý život, od útleho detstva dvíhal hlavu hore a pozeral na oblohu. Cez deň na slnko, v noci na hviezdy, ktoré tisícročia žiaria na modrej oblohe. A ona – vďačná – mu darovala kúsok svojej modrej, nebeskej krásy.  

Milan Rastislav Štefánik chcel byť v detstve vynálezcom, meteorológom, fotografom, organistom, spisovateľom, hvezdárom… Hvezdárom sa po rokoch štúdia stal, no nikdy nechcel byť vojakom, dôstojníkom. Nakoniec sa stal generálom. Dokonca generálom letectva. Asi preto, že z lietadla je najbližšie k oblohe.

Knihu ilustroval Martin Kellenberger.
Knižka OČI PLNÉ OBLOHY vychádza na 120 stranách, maloobchodná cena 9,90 €.

Mária Lešková
PR manažérka vydavateľstva Slovenský spisovateľ

- - Inzercia - -