Dnes je piatok, 21.jún 2019, meniny má: Alojz
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rodina v pohotovosti

august 23, 2011 - 10:40
Plavecké začiatky našej najslávnejšej plavkyne, držiteľky šesťdesiatich siedmich medailí, sa spájajú s piešťanským kúpaliskom Eva. Hoci Martina Moravcová žije už dlhé roky v zahraničí, nezabúda, odkiaľ vyšla, a usiluje sa niečo z toho, čo sa naučila, odovzdávať ďalej. Vo svojich rodných Piešťanoch sa už po druhý raz počas leta venuje deťom.
Dcéra Martiny Moravcovej má už rok a naša najlepšia plavkyňa, ktorá žije s manželom v americkom Dallase, od jari opäť začala trénovať. V týchto dňoch však v príprave na budúcoročnú olympiádu trochu poľavila. Niekoľko týždňov trávi na Slovensku. Najprv sa aj s manželom zúčastnila na svadbe svojho mladšieho brata a potom sa sústredila na prípravu druhého ročníka Letného plaveckého kempu, ktorý sa v Piešťanoch uskutočňuje vďaka Nadácii Poštovej banky. Po minuloročnom úspechu bolo potrebné pre veľký záujem pripraviť tri turnusy – viacerí z minuloročných účastníkov sa prihlásili opäť a o možnosť trénovať pod vedením slávnej športovkyne sa zaujímali aj malí plavci zo zahraničia! Aj keď sem deti láka dobrá partia, Martina Moravcová vysvetľuje: „Nie je to iba o zábave, podstatné je pomôcť im odhaliť technické nedostatky vo vode a ukázať možnosti doplnkového tréningu, ktorý ich podporí k lepším výkonom.“
V letnom kempe sa vystrieda stopäťdesiat detí – od najmenších plaveckých nádejí až po chlapcov a dievčatá, ktorí už majú za sebou aj prvé úspechy v reprezentácii.
Úspešná plavkyňa trávi tri týždne celé dni pri bazéne ako jedna z tréneriek a deti so záujmom počúvajú aj jej rady, týkajúce sa zdravej výživy a životosprávy. Plavecký kemp v Piešťanoch by sa ťažko uskutočnil bez Martininej mamy Dariny Moravcovej, ktorá tu tiež pôsobí ako trénerka a súčasne sa stará o vnučku Karolínku. Pre každý prípad je v pohotovosti aj Martinina stará mama, ktorá sa rada poteší s pravnučkou. Veď už začiatkom septembra sa na dlhší čas rozlúčia – Martina s malou Karolínkou odcestuje za manželom do Dallasu, kde ju čaká náročný rok. Je realistka, nesníva o prevratných rekordoch, ako priznala, dnes už má inú prioritu – svoje dieťa. No v každom prípade by považovala za úspech, keby sa jej podarilo kvalifikovať sa na londýnsku olympiádu. Bola by to už šiesta v jej kariére, a to sa tiež podarí len máloktorému športovcovi.
ĽUDMILA GRODOVSKÁ
Foto: Tibor Géci a MEDIA CENTRAL COMMUNICATION

- - Inzercia - -