Dnes je nedeľa, 23.február 2020, meniny má: Roman, Romana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nedajte sa dobehnúť genetikou

október 25, 2010 - 11:24
Mala kŕčové žily vaša mama či stará mama? Podľa odborníkov je deväťdesiatpercentná pravdepodobnosť, že rovnakým problémom budete trpieť i vy. Nedajte sa však dobehnúť genetikou a zvoľte radšej prevenciu ako liečbu.
Pri vzniku varixov, čiže kŕčových žíl, dochádza k oslabeniu chlopní, ktoré zabezpečujú prúdenie krvi jedným smerom, a tá sa vracia späť. Dochádza k jej hromadeniu a k zníženému prietoku v žilách, výsledkom čoho sú nepekné uzlovito vystúpené útvary. Pred vznikom týchto zhlukov sa však kŕčové žily spravidla hlásia ako presvitajúce, modré až fialové rozšírené žily, ktoré majú priemer približne dva a viac milimetrov. Nájsť ich môžete najmä na lýtkach, v kolenných jamkách a na vnútornej strane stehien. Často sa dostavujú nepríjemné pocity napätia lýtok, svrbenie, brnenie, pálenie alebo bodanie v nohách. Môžete pociťovať aj bolesť nôh a v noci sa môžu objaviť kŕče. Symptómy sa zhoršujú po dlhšom státí alebo sedení a najviac intenzívne sú večer a v letných mesiacoch. V závažnejších prípadoch sa vyskytujú opuchy členkov.

Nielen genetika, ale aj rizikové povolania
Nemožno brať do úvahy iba genetické súvislosti, veľmi záleží aj na tom, aké povolanie vykonávame. Medzi rizikové patria povolania, ktoré si vyžadujú niekoľkohodinové státie na nohách. Ohrozenou skupinou sú aj tehotné ženy. Varixy nie sú však iba záležitosťou žien. Trápia i päťdesiat percent dospelých mužov.  

Máte ťažké nohy?

Prvými známkami zmien na žilách môžu byť unavené, ťažké a opuchnuté nohy spolu s príznakmi, ktoré sme už spomínali. Ak ste sa v nich našli, zjavne trpíte symptómom „ťažkých nôh“. Dobrým tipom na úľavu od tohto pocitu je biotechnologická emulzia na nohy s kŕčovými žilami, ktorá veľmi dobre zvyšuje kožný prietok krvi v žilách nôh. Uvoľňujúci účinok emulzie je postupný.

Invazívne metódy liečby

Ak prevencia nepomôže a je nevyhnutná invazívna liečba, môžete si vybrať z viacerých možností. Jedinou nechirurgickou metódou je laser, ktorý je vhodný na ošetrenie rozsiahlych varixov.

Miniinvazívnou operáciou je takzvaná Chiva, ktorá jemne odstráni kŕčové žily všetkých veľkostí. Pri kŕčových žilách menšieho rozsahu môžete zvoliť sklerotizáciu. Ide o injekčnú aplikáciu špeciálnej látky priamo do žilky. Tento postup sa odporúča, ak trpíte mikrovarixami, teda menšími červenými či modrastými žilkami s priemerom jeden až štyri milimetre.

Ako si pomôcť?
1.    Neseďte s preloženými nohami a neopierajte si dolné končatiny o tvrdý okraj stoličky
2.    V priebehu dňa, a hlavne večer si vykladajte nohy do zvýšenej polohy
3.    Jedzte stravu s vysokým obsahom vlákniny, aby ste predchádzali zápche. Na povzbudenie    črevnej činnosti pôsobí džús z aloe vera
4.    Užívajte vitamín C, flavonoidy (podporujú využitie vitamínu C v tele) a vitamín E, ktorý zlepšuje krvný obeh a posilňuje steny žíl
5.    Uľavte svojim nohám pomocou emulzie
6.    Nenoste tesný odev ani topánky, nohavice majte radšej voľnejšie a bez opasku. To všetko môže brániť pohybu krvi hore k srdcu
7.    Vyberajte si vhodný pohyb (jazda na bicykli, plávanie, chôdza)

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -