Dnes je piatok, 27.január 2023, meniny má: Bohuš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Finančná gramotnosť, nová téma v súťaži Veľvyslanectvo mladých

december 05, 2022 - 10:31
Témy Veľvyslanectva mladých sú skutočne širokospektrálne. Študent vysokej alebo strednej školy, ktorý sa chce zapojiť môže pripraviť projekty na sociálne, environmentálne, spoločenské, ale aj kultúrnospoločenské, či ekonomické témy.
Foto: 

Novou témou je finančná gramotnosť. Čo je finančná gramotnosť, do akej miery sú študenti schopní využívať svoje znalosti a skúsenosti pri narábaní s financiami? To boli informácie, ktoré odzneli na workshope v Spojenej strednej škole v Detve. Študenti prvého a štvrtého ročníka pozorne počúvali Ing. Janu Valkučákovú, MBA zo spoločnosti SWELL Financial Group.

Na otázku, kto zo študentov brigáduje, sa prihlásilo väčšia časť študentov. Pri otázke, na čo použijú zarobené financie, boli odpovede študentov skúpejšie. Jana Valkučáková poukázala nielen na efektívne hospodárenie, ale aj na možnosti investovania.

Prieskumy a testy študentov hovoria jasnou rečou. Deväť z desiatich študentov nerozumie základným finančných pojmom nevie efektívne hospodáriť. I napriek tomu, že vzdelávanie finančnej gramotnosti žiakov je v Slovenskej republike upravené Národným štandardom finančnej gramotnosti (NŠFG), je dôležité a potrebné tieto témy neustále otvárať.

Veľvyslanectva mladých je súťaž pre stredné a vysoké školy, ktorej hlavným cieľom je budovať lokalpatriotizmus u mladých ľudí, aby v regióne v ktorom žijú prispeli svojimi nápadmi k zlepšeniu. Aby nezabudli na to odkiaľ pochádzajú a zlepšili tak kvalitu života na Slovensku, v meste, či obci v ktorom žijú. Vzhľadom na hospodársko-spoločenskú situáciu sa témy rozširujú nielen o oblasť sociálnej a environmentálne zodpovednosti, ale napríklad aj o tému finančnej gramotnosti.

- - Inzercia - -