Dnes je piatok, 27.január 2023, meniny má: Bohuš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zviera nie je vec, ani vhodný vianočný darček

december 05, 2022 - 07:30
Ak by sa robila anketa o najhorší vianočný darček, prvé miesto by jednoznačne obsadil ten živý – šteniatko, mačka, zajac či akékoľvek iné zvieratko. Aj keď zámer ľudí môže byť dobrý, realita však býva iná, oveľa krutejšia. Takýto darček, bohužiaľ, často končí vyhodený a vypustený na ulici či opustený v útulkoch.
Foto: 
shutterstock

Mnohým ľuďom príde ako skvelý nápad podarovať niekomu na Vianoce zvieratko – či už vlastným deťom, starým rodičom alebo kamarátom. Nepochybne ich chcú potešiť a prekvapiť, ale neuvedomujú si, aký veľký záväzok to je. Väčšinou sú potom útulky po Vianociach zaplnené množstvom nových zvierat, teda nechcených „darčekov“. Zviera však nemožno brať iba ako chvíľkové potešenie, je to živá bytosť a nie vec. 

Nie je to len rozkošný darček pod stromčekom

Starostlivosť o psov, ale aj o iných domácich miláčikov, vie byť značne náročná. Netreba zabúdať, že každé zviera má svoje potreby a vyžaduje si určitú starostlivosť, často i veterinárnu. Majiteľom zároveň niektoré povinnosti vyplývajú aj zo zákona – čipovanie, vakcinácia, platenie daní, a v prípade týrania alebo zanedbania starostlivosti im hrozí trest.

To, že zvieratká vyzerajú pod vianočným stromčekom roztomilo neznamená, že ide o dobrý darček. Vaše dieťa ešte nemusí byť na takú zodpovednosť pripravené, takže je potrebné uvedomiť si, že sa oňho budete musieť starať najmä vy. Ak psa chcete darovať babke či dedkovi, premyslite si, či vášmu darčeku nehrozí, že skončí priviazaný na dvore.

Mať zviera stojí čas aj peniaze

Mať zviera je „dlhodobý projekt“, nebude tu s vami iba pár mesiacov, ale niekoľko rokov. Psi sa dožívajú v priemere 10 až 13 rokov a mačky 12 – 18, musíte si preto položiť otázku, či ste ochotní venovať im toľko vášho času a hlavne pozornosti. 

V neposlednom rade nejde len o čas, ale taktiež o financie. Každé zviera niečo stojí, treba mu kupovať krmivo, hračky, platiť výcvik i veterinárnu starostlivosť. V prípade vážnej choroby alebo zranenia sa vedia poplatky u veterinára vyšplhať do astronomických výšok, čo tiež môže byť problémom.

Poriadne si to premyslite

Predtým, než pristúpite k takémuto kroku, ešte raz dobre zvážte všetky pre a proti. Budete mať dostatok času, financií, pochopenia a lásky? Aký máte životný štýl? Ktorý druh zvieraťa by sa k vám najviac hodil? A najmä... ste pripravení na takýto záväzok?

Pokiaľ rozmýšľate, že by ste zviera chceli niekomu darovať, musíte v prvom rade vedieť, či by oň mala daná osoba skutočný záujem. Živý darček sa nedá vrátiť v obchode ako nejaké iné nevhodný a nežiadúci dar. Neplánujte prekvapenia, radšej sa ich priamo opýtajte, či by zvieratko ako darček prijali.

Posledným odporúčaním je, aby ste si zvieratká nekupovali a nepodporovali tak množiarne. Najlepšou možnosťou je rozhodne adopcia. Na Slovensku fungujú desiatky útulkov, ktoré priam praskajú vo švíkoch. Opustené zvieratá, bohužiaľ, pribúdajú rýchlejšie než noví majitelia. Šteniatka, dospelé psy i mačky tam na nich však stále čakajú.

- - Inzercia - -