Dnes je utorok, 06.december 2022, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Premiér požiadal premiérov krajín V4 o pomoc v prípade, že budeme potrebovať lekárov

november 24, 2022 - 17:20
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) dnes požiadal premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) o pomoc v prípade, že Slovensko bude mať nedostatok lekárov v nemocniciach od decembra. Informoval o tom na brífingu po samite predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Košiciach.
Foto: 
SITA

Premiéri Česka, Maďarska a Poľska deklarovali ochotu pomôcť. „O konkrétnych číslach sme sa ešte nevedeli dnes rozprávať, ale som rád, že kolegovia povedali, že preveria možnosti. Dnes už vedeli ponúknuť, že v prípade hospitalizácií na pohraničí vedia ponúknuť svoje kapacity,“ povedal Heger.

Premiéri sa na samite zhodli na dôležitosti V4 a dohodli sa na tom, že budú naďalej spolupracovať a hľadať to, čo tieto štyri krajiny spája. Hlavnými témami dnešnej diskusie predsedov vlád bola vojna na Ukrajine, energetická kríza a migračná kríza. Zhodli sa na tom, že Ukrajine je potrebné pomôcť aj budúci rok stabilnou finančnou pomocou, aby dokázala chrániť svoju krajinu. Vyjadrili tiež podporu rýchlemu vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO), pričom apelovali na maďarského premiéra Viktora Orbán, aby aj Maďarsko čím skôr ratifikoval vstup týchto krajín do NATO. V oblasti migračnej krízy sa zhodli na to, že dôležité je zabezpečiť vonkajšie hranice schengenského priestoru. „Vyjadrili sme maximálne pomoc a podporu Maďarsku, či už vyslaním ďalších policajtov, alebo aj finančných príspevkom,“ uviedol Heger.

- - Inzercia - -