Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Sny – výplody vašej fantázie či nočné „upratovanie“?

september 23, 2022 - 07:00
Výplod fantázie, pohľad do budúcnosti či prirodzená činnosť mozgu? Niektorí odborníci tvrdia to, iní ono, a tak dôvod, prečo ľudia snívajú zostáva i po rokoch bádania neznámy.
Foto: 
shutterstock

Sny sú príbehy, ktoré náš mozog „rozpráva“ počas spánkovej fázy nazvanej REM (rapid eye movement). Niektorí ľudia síce tvrdia, že sa im v noci nič nesníva, no zrejme si svoje sny po zobudení len nepamätajú. Aj keď sa ešte donedávna hovorilo, že za jednu noc sa človeku sníva len jeden sen, v súčasnosti sa od tohto tvrdenia upustilo. V skutočnosti ich je hneď niekoľko – pri 8-hodinovom spánku väčšina ľudí sníva skoro každých 90 minút, čo je asi päť snov za noc. Ak by sme spočítali, koľko sme počas nášho celého života snívali, vyšlo by to na päť až šesť rokov.

Interpretácia našich snov

Sny ľudí odjakživa fascinovali, a preto sa vždy snažili zistiť ich význam. Veď koľko vysvetlení toho, čo znamená nejaký konkrétny prvok v sne, ste už počuli? Klasickým príkladom je sen o vypadávaní zubov. Sníval sa taký už aj vám? Snáre to vysvetľujú rôznymi spôsobmi – strach zo starnutia, neistota vo vzťahu, radikálne zmeny v živote, strach o zdravie, túžba po dieťati, smrť. Ako vidíte, možností je neúrekom a zďaleka sme nevymenovali všetky.

Interpretácia snov zaujímala i psychológov, najmä Sigmunda Freuda, ktorý v roku 1899 publikoval svoju štúdiu s názvom Výklad snov (The Interpretation of Dreams). Spolu s Carlom Jungom dospeli k záveru, že sny nám odkrývajú fungovanie mysle. V podstate tvrdil, že zatiaľ čo naše vedomie spí, nevedomie vytvára obrazy, ktoré nám môžu poskytnúť špeciálny pohľad na naše najhlbšie ja. Dnes s jeho názormi mnoho odborníkov nesúhlasí, a najmä neurovedci pochybujú o tom, že sny vôbec niečo znamenajú.

Nočné „upratovanie“ hlavy

Moderní neurovedci veria, že sny v skutočnosti nič neznamenajú a sú len vedľajším účinkom zásadnejších neurologických procesov. Mozog totižto počas spánku nie je vypnutý, ale ide o obdobie silnej neurologickej aktivity, kedy mu umožňujeme konsolidovať a organizovať naše spomienky. Podobne ako počítače musia pravidelne optimalizovať svoje pevné disky, tak aj náš mozog potrebuje neustále „upratovať“ nahromadené spomienky z predchádzajúceho dňa. Jednoducho povedané, mozog počas veľkého nočného upratovania pozametá nepotrebné a nadbytočné zážitky a tie dôležité uloží do bezpečia.

Viac nešťastia ako šťastia

Zaujímavé tiež je, že podľa výskumov je len 18 % snov šťastných, ale až 64 % smutných, strašidelných a negatívnych. Výskumníci taktiež identifikovali celý rad možných príčin nočných môr. Obavy a strach, nadmerný stres, traumatické zážitky, spánková deprivácia, vplyv liekov, alkoholu či drog – to všetko môže byť spúšťačom. Je toho však viac. Najmä u dospelých môžu vznikať i v dôsledku somatickej, teda telesnej choroby, alebo naopak psychickej poruchy.

Čo môže ovplyvniť náš spánok?

Možno ste si už všimli, že režim, ktorý máte nastolený pred spánkom, vie ovplyvniť jeho kvalitu. V zásade sa neodporúča jesť neskoro večer, hlavne by ste mali vynechať ťažké a mastné jedlá. Pozor aj na obklopovanie sa elektronikou, pretože žiarenie z obrazoviek narúša váš biorytmus. Veľkú rolu hrá tiež prostredie, v ktorom spíte. Príliš veľké teplo alebo naopak zima, vône a pachy, to všetko vás môže rušiť. Eliminujte preto zo svojej spálne všetko rušivé a nezabudnite si zatiahnuť závesy.

- - Inzercia - -