Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Výživa očí: 10 potravín pre zdravie vášho zraku

september 19, 2022 - 14:00
Ľudia sa často domnievajú, že zlyhávanie zraku je nevyhnutným dôsledkom starnutia alebo únavy očí. Po pravde, zdravý životný štýl môže výrazne znížiť riziko zdravotných problémov očí.
Foto: 
shutterstock

Štúdie sa zhodujú, že určité vitamíny – zinok, meď, vitamín C, vitamín E a betakarotén – môžu znížiť riziko zhoršenia zdravia očí súvisiaceho s vekom o 25 percent. Ďalšie štúdie súhlasia s tým, že omega-3 mastné kyseliny, meď, luteín a zeaxantín sú životne dôležité pre zdravie očí. Pozrite sa s nami na dôkazy o 10 potravinách bohatých na živiny na zlepšenie zdravia očí.

Ryby a rybí olej

Mnohé ryby sú bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Mastné ryby sú tie, ktoré majú tuk v črevách a tele, takže ich konzumácia ponúka vyššie hladiny rybieho oleja bohatého na omega-3. Medzi ryby, ktoré obsahujú najviac prospešné hladiny omega-3 patria tuniak, losos, pstruh, makrela, sardinky, ančovičky a sleď. Niektoré štúdie zistili, že rybí olej môže zvrátiť suchosť oka, vrátane suchého oka spôsobeného prílišným časom stráveným na počítači.

Orechy a strukoviny

Orechy sú tiež bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Orechy zároveň obsahujú vysokú hladinu vitamínu E, ktorý môže chrániť oko pred poškodením súvisiacim s vekom. Strukoviny a orechy, ktoré sú dobré pre zdravie očí, zahŕňajú vlašské orechy, brazílske orechy, kešu, arašidy a šošovicu.

Semienka

Rovnako ako orechy a strukoviny, semienka majú vysoký obsah omega-3 a sú bohatým zdrojom vitamínu E. Medzi tie najprospešnejšie patria chia semená, ľanové semená a konopné semienka.

Citrusové plody

Citrusové plody sú bohaté na vitamín C. Rovnako ako vitamín E, aj vitamín C je antioxidant, ktorý  sa odporúča v boji proti poškodeniu zraku súvisiacemu s vekom. Citrusové plody bohaté na vitamín C zahŕňajú sú citróny, pomaranče a grapefruity.

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina je bohatá na luteín a zeaxantín a je tiež dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý je šetrný k očiam. Medzi známe listové druhy lahodiace zdravému zraku patria špenát, kapusta a kel.

Mrkva

Mrkva je bohatá na vitamín A a beta karotén. A práve beta karotén dáva mrkve oranžovú farbu. Ide zároveň o vitamín, ktorý má zásadnú úlohu pri videní. Je súčasťou proteínu nazývaného rodopsín, ktorý pomáha sietnici absorbovať svetlo.

Sladké zemiaky

Rovnako ako mrkva, aj sladké zemiaky sú bohaté na beta karotén. Sú tiež dobrým zdrojom antioxidantu vitamínu E.

Hovädzie mäso

Hovädzie mäso je bohaté na zinok, ktorý sa spája s lepším dlhodobým zdravím očí. Zinok môže pomôcť oddialiť stratu zraku súvisiacu s vekom a makulárnu degeneráciu. Samotné oko obsahuje vysoké hladiny zinku, najmä v sietnici a vaskulárnom tkanive obklopujúcom sietnicu. Mäso, ako sú kuracie prsia a bravčové karé, tiež obsahuje zinok, ale v nižších množstvách ako hovädzie mäso.

Vajcia

Vajcia sú vynikajúcim zdrojom luteínu a zeaxantínu, ktoré môžu znížiť riziko straty zraku súvisiacej s vekom. Vajcia sú tiež dobrým zdrojom vitamínov C a E a zinku.

Voda

Nie je žiadnym prekvapením, že tekutina nevyhnutná pre život je tiež životne dôležitá pre zdravie očí. Pitie veľkého množstva vody môže zabrániť dehydratácii, čo môže znížiť príznaky suchých očí.

Už viete, čo budete variť pre zdravie očí?

- - Inzercia - -