Dnes je nedeľa, 05.júl 2020, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 zažil krásne privítanie v Nových Zámkoch

jún 27, 2020 - 09:57
„Pani, vy ste celá krasomila!“ Tak takto nás privítali v Nových Zámkoch členovia folklórneho súboru Matičiarik. Predviedli sa nám v celej svojej kráse, dievčatá so šarmom sebe vlastným a mládenci s okázalou chuťou tancovať. Pieseň Sedemdesiat sukien mala v ich podaní silné čaro a my sme veľmi radi, že sme mohli byť toho súčasťou.

Pán primátor Nových Zámkov Otokar Klein má k spevu naozaj blízko a možno aj kvôli tomu sme cítili v tomto mestečku na juhu Slovenska úprimný a poctivý záujem o pestovanie folklórnych tradícií. „Fantastické je to, že existuje organizácia, ktorá vie zastrešiť podujatie akým je Slovenský deň kroja. Zato patrí obrovská vďaka týždenníku Slovenka a generálnej riaditeľke vydavateľstva STAR production Márii Rehákovej. Je veľmi dôležité spomenúť si na staré časy, posunúť tradíciu našich starých mám a otcov a ukázať to dnešnej generácií. História zanechala v našom meste rázne stopy, turecké vpády zničilo veľa z krásy Nových Zámkov a taktiež aj počas 2. svetovej vojny. Naše mesto sa začalo budovať až po roku 1950. Práve preto ďakujem zanieteným ľuďom, FS Matičiarik a mnohým ďalším jednotlivcom, ktorí sa snažia u nás zachovávať folklór. Nachádzame sa na zmiešanom území v dôsledku čoho je u nás folklór veľmi bohatý. Rôzne etniká prinášajú do neho svoje vlastné prvky. Verím, že kultúra v Nových zámkoch vždy žila a žiť bude aj naďalej, tým aj tradície našich predkov."

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

V Nových Zámkoch sa snažia o zachovanie tradícií pre všetky generácie

Energia, krása a ľudskosť. To všetko sme cítili z ľudí venujúcich sa folklóru v Nových Zámkoch, viedla ich tomu celých 27 rokov aj Organizačná vedúca súboru Matičiarik PaedDr. Jana Garajová: "Ďakujem pánovi primátorovi zato, že stál pri zrode ľudovej hudby u nás a mal z nej naozajstnú radosť. Sme radi, že náš súbor môže reprezentovať naše mesto doma aj v zahraničí." Súčasná umelecká vedúca Mgr. Miroslava Valovičová sa pridáva ku svojej kolegyni: "Vychovávame si novú generáciu ľudí čo si ctia tradície a sme na nich patrične hrdí. Ak robíte niečo s láskou, prejaví sa to vo vašom každodennom živote."


FS Matičiarik nám predviedol svoje spevy a tance na námestí a samozrejme nechýbal ani sprievod

Spýtali sme sa Alexandry Stankovej, vedúcej Novozámockého mládežníckeho a detského folklórneho súboru MATIČIARIK na kroj typický pre tento kraj.

Sviatočné oblečenie dievčaťa, ženy

1. Blúzka - bola biela, v lete s krátkymi rukávmi, zakončenými výšivkou, neskôr továrenskou čipkou. Na rukávy sa uvezovala výlučne modrá stuha – znak, že je Slovenka (Maďarky nosili červenú a zelenú). Mala hlboký výstrih, aby vynikli gorále, minimálne v troch radoch, podľa majetnosti dievčaťa.

2. Pruclík – živôtik, tmavý alebo čierny atlasový s vtláčaným vzorom, šitý z tej istej látky ako sukňa. Jeho jedinými výraznými ozdobami boli strieborné tordované, filigránové a granulované gombíky pochádzajúce z dielní komárňanských majstrov.

3. Veľká hodvábna šatka (ladvenicový ručník) – sa kládla na pruclík tak, že sa položila na ramená, na prsiach sa prekrížila, otočila sa okolo pása a uviazala sa na chrbáte. Na prsiach sa zopínala kovovými sponami.

4. Kabátik (kacabajka) – sa obliekal v zime. Pod kabátik patril pruclík s hodvábnou šatkou. 

5. Vrchná sukňa – sa šila z tmavého alebo čierneho atlasu s vtláčaným vzorom. Na spodnej časti bola ozdobená čiernou zamatkou. Dĺžka sukne bola pôvodne po členky, neskôr začiatkom 20. storočia sa dĺžka skracovala.

6. Spodnice – sa obliekali pod sukňu. Muselo ich byť 5 – 6 kusov. Šili sa z bieleho plátna. 

7. Zástera (sakáčka) – bola tmavej alebo čiernej farby šitá najčastejšie z hodvábnej látky podľa majetnosti dievčaťa, uvezovala sa na sukňu. Na spodnej časti bola ozdobená tak ako aj sukňa čiernou zamatkou.

8. Obuv – v lete si dievčatá a ženy obúvali topánočky, v zime čižmy.

9. Úprava hlavy slobodného dievčaťa – vlasy nosili učesané na pútec, na zátylku zachytené a zapletené z troch častí – “prúdov” do copu so širokou mašľou tej istej farby ako na rukávoch. Niekedy stuhu vpletali priamo do copu a jej dlhé konce uviazali na spodku copu do mašle.

10. Úprava hlavy vydatej ženy – vlasy stiahnuté do vrkoča na zátylku, upravené do uzla – “chochola”, ktorý vznikol obtočením vrkoča okolo miesta začiatku pletenia a upol sa ihlicami – “hornódlami”. Na takto upravené vlasy sa nosil čepiec – “šlofka”. V 2. polovici 19. storočia sa zhotovovala z jemného bieleho plátna a zdobila sa bielou výšivkou s rastlinným motívom. Začiatkom 20. storočia vystriedal plátno tyl a továrenská čipka. Strih pozostával z troch častí – tvár obopínala látka v tvare pásika zvaná čelenka. K čelenke bola prišitá polkruhovitá časť zvaná dének, ktorá sa riasila na záhlaví šnúrkou.  Zakrývala temeno hlavy a záhlavie. Vzadu, pod chocholou sa uväzovala biela mašľa. Šlofka sa viazala dopredu dvoma pásmi prišitými k dénku vo výške spodnej časti ucha. Pásy boli z tej istej látky ako dének, ukončené výšivkou alebo čipkou v tvare slzy. V chladnejšom období sa na šlofku ešte nosila atlasová šatka. 

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -