Dnes je štvrtok, 24.jún 2021, meniny má: Ján
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako prežiť letnú dovolenku a nepribrať? Žiadny stres, my vám poradíme!

jún 27, 2020 - 08:00
Chystáte sa tento rok na dovolenku? Slovensko je aktuálne pre domácich vyhľadávanou destináciou a niektorí už túto sezónu odštartovali prvými výletmi. My vám prezradíme ako si to užiť a nepribrať.
Foto: 

Dostať sa do formy je heslom každého, kto sa snaží pred letom schudnúť alebo vyformovať. No predstava blížiacej sa dovolenky v podobe all inclusive raňajok, tradičných slovenských kolíb a hladu po náročnejšej turistike, vám spôsobuje stres? V tomto prípade môžu prísť myšlienky úzkosti ako si dovolenku užiť bez výčitiek, nezradiť diétny režim alebo zároveň nenabrať zhodené kilá, čo má negatívny vplyv na celý proces chudnutia.

Jedzte bez stresu

,,Jedlo musí byť náš priateľ a nemal by vyvolávať stres. Na druhej strane, ak túžime dosiahnuť trvalú zmenu, nestačí „len“ pravidelne a vyvážene jesť isté obdobie, ale osvojiť si stravovacie návyky natrvalo. Mali by sme ich brať ako nový životný štýl a riadiť sa ním čo najdlhšie,“ radí špecialistka Martina Dvořáková. „Ak budete ubytovaní v hoteli dávajte si pozor a nepreháňajte to s veľkými porciami jedla. Rozhodujte sa rozumne, využite možnosť širšieho výberu jedál v pravidelných časových intervaloch. Snažte sa čo najviac znížiť sacharidové jedlá, ktoré sa podieľajú na vašom priberaní. Nezabúdajte na ovocie, ktoré je ideálne konzumovať skôr v dopoludňajších hodinách, avšak zeleninu si môžete dopriať kedykoľvek,“ dodáva špecialistka.

Prečo proteíny?

Ak sa chystáte zdolávať slovenské vrchy, spoznávať s deťmi kultúru, či užívať si pokoj pri jazere, potrebujete dostatok energie. Práve v takýchto situáciách sú na raňajky dobrou voľbou proteínové kaše, smoothie, či omelety, s ktorými nadobudnete silu a energiu na ľahšie, ale aj náročnejšie výlety.

Nemali by ste zabudnúť na balíček prvej pomoci, ktorý nezaberie veľa miesta a vytiahnete ho rovno z batoha, keď vás prepadne hlad. Na kopce a dlhé prechádzky v prírode je ideálne zvoliť proteínovú tyčinku alebo proteínový chlieb so zeleninou a šunkou, ktoré vás rýchlo zasýtia a splnia svoju energetickú funkciu. Navyše vám ich príprava nezaberie veľa času. Dôležité je hlavne prijímať proteíny pravidelne. ,,Deficit proteínov spôsobuje nielen únavu, ale aj to, že nechudneme, prípadne chudnutie prebieha len na úkor svalovej hmoty. A to presne nechceme. Ak chceme schudnúť, tak len z nadbytočných tukových zásob,“ vysvetľuje výživová poradkyňa.

Buďte motiváciou

Na dovolenku sa treba tešiť  a nemať výčitky svedomia, čo, kedy zjete. Myslite na to akú snahu ste vynaložili doteraz a pokračujte v tom. S čistou mysľou, v krásnej prírode sa vám to určite podarí a budete motiváciou nielen pre druhých, ale hlavne pre samého seba. "Takéto nastavenie psychiky má na celý proces chudnutia zásadný vplyv. Pomôže nám rýchlejšie sa adaptovať na nové obdobie v našom živote, ale aj rýchlejšie zaznamenať prvé úspechy a postupne dosiahnuť svoj cieľ,” radí Dvořáková.

- - Inzercia - -