Dnes je pondelok, 06.júl 2020, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Najčastejšie chyby rodičov pri výchove detí

jún 01, 2020 - 14:00
Každý z nás by chcel byť dobrý rodič. Ale ako sa to robí, to nám nik nepovie. Učíme sa na vlastných chybách dennodenne a naše deti si ich odnesú so sebou do života. Avšak každý rodič robí to, čo si myslí, že je najlepšie pre jeho dieťa. Neexistujú školy rodičovstva, učíme sa za pochodu. A tak to aj niekedy vyzerá.

Deti nevedia poprosiť, poďakovať a pozdraviť

Situácie ako sa deti správajú na verejnosti sú obkukané zo správania rodičov. Preto ma vie prekvapiť, keď rodič hľadiaci dole na zem ignorujúci vštkých navôkol zakričí na svoje dieťa prečo nezdraví. Kopírujú naše správanie vo všetkom, takže čím skôr sa to naučíme my, tým skôr to budú vedieť naše deti.

Každý z rodičov hovorí niečo iné

Nie je jednoduché sa zladiť vo výchove. Každý z partnerov ju dostal odlišnú vo svojom detstve, pochádzame z rôznych pomerov, formovali nás iné priority a hodnoty.. Je dôležité si uvedomiť, že to robíme pre dieťa. Keď dostane protichodné informácie od mamy aj od otca, je zmätené a nevie ako sa má k tomu postaviť. Pomôžme mu jednotným postojom.

Nedostatok času na deti

Áno, je to náročné. Pracovať, starať sa o domácnosť, manžela, a ešte k tomu naplno venovať svoju pozornosť deťom. Bez telefónu alebo varechy v ruke (na varenie:). Ale nemôžeme očakávať, že nás naše deti budú počúvať, keď ich my samy nepočúvame. Skúsme im venovať intenzívny čas naplno len pre ne a zvyšok máme potom pre seba. 

Chýba nám trpezlivosť

Áno, uznávam, chýba nám všetkým a veľmi. Často krát sa nevieme upokojiť, nadýchnuť a dať sa do kľudu. Ale veľmi nám to pomôže. Deti sú zvedavé, potrebujú čas na objavovanie a spoznávanie sveta vôkol seba, doprajme im ho. 

Šetríme chválou

Je až komické keď mamička 50 - krát za minútu pochváli svoje dieťa za nepodarený koláčik z piesku. O tom to nie je. Nebude ju brať vážne. Skôr sa treba zamerať na pozitívnu motiváciu, nechať dieťa nech sa učí aj na svojich chybách a podporiť ho v činnosti do ktorej sa pustí. Aj my sme sa všetko museli učiť a doteraz aj učíme. Podporné slová veľmi pomôžu.

Nestanovenie hraníc

Hranice sú veľmi dôležitá záležitosť vo výchove. Posledné roky odborníci apelujú na rodičov, aby hranice naozaj dôsledne dodržiavali. Postup odporúčajú nasledovný: Pokojným hlasom dieťaťu oznámiť, že činnosť, ktorú robil je za "hranicou", zobrať ho z ihriska alebo ísť s ním do detskej izby, jednoducho spraviť čokoľvek pri čom dieťa vycíti, že to robiť nemôže. Akoukoľvek činnosťou mu ukázať dôsledky. Časom si to spojí.

Sme modely pre svoje deti

Často krát zabúdame na to, že sme pre svoje deti vzorom. Kopírujú nás, sú našimi zrkadlami. Nie sú zlé, len potrebujú našu pozornosť a lásku. Najlepšie v obrovskom množstve. A pozor! Každé naše konanie, reakcia, správanie, všetko nachytajú. Dájame si preto pozor, ako sa správame. 

Prísne nároky

Nikto to nemá rád. Keď na nás tlačia s tým, že máme byť výkonný. V krajinách ako Čína a Japonsko je tlak na deti zaužívaný v kultúre a miestne maminy si to pochvaľujú. predbiehajú sa v tom, ktoré z detí vie už 4 ročné hrať na klavíri alebo plynule anglicky. Odborníci sa zhodujú nechať dieťa čo najdlhšie byť dieťaťom. hrať sa kým to chce a potrebuje, v dospelosti príde dosť problémov.

Rozmaznávanie

Ak dieťa rozmaznáme, môže sa nám to škaredo vrátiť. Neexistuje tam totiž stopka. Bude chcieť viac a viac, pretože tak sme ho to naučili. Strašidelné na tom je to, že sa nenaučí byť spokojné s tým čo má. Preto dávajme na to pozor. V záujme našich detí.

Ospravedlnenie pri pochybení

Aj rodič je len človek. Keď to povedal môj otec nášmu synovi, ten len zagúľal očami. Asi je to pre neho nepredstaviteľné. Každý občas pochybí  a keď ukážeme deťom, že vieme povedať pardón alebo prepáč, budú to vedieť aj oni. 

Užite si krásny deň detí spolu s vašimi ratolesťami

- - Inzercia - -