Dnes je pondelok, 06.júl 2020, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veľká noc - symbol jari

apríl 10, 2020 - 21:53
Veľká noc je symbolom prebúdzajúceho sa života, sily, vytrvalosti a plodnosti. Na Slovensku bola vždy Veľká noc bohatá na tradície a zvyky, z ktorých sa mnohé zachovávajú dodnes.

Symbol nového života, novosti, sa spájal s čistotou. Ak mali mať obradové úkony úspech, ľudia museli obnoviť a vyčistiť svoje príbytky i riad, v ktorom sa chystali pripravovať a konzumovať obradové veľkonočné jedlá.

V tradičnej kultúre sa  Veľká noc spája s príchodom jari. Prosperitné a magické úkony mali zabezpečiť dobrý začiatok hospodárskeho roka, hojnosť, prosperitu a zdravie ľudí a dobytka. Množstvo z prostriedkov využívaných v pohanských obradoch prevzalo kresťanstvo a používajú sa aj v súčasnosti: svätenie vody, zelene, potravín a zapaľovanie ohňa.

  • Vajíčko – symbol nového života, plodnosti a zároveň prejav lásky. Zdobenými vajíčkami (kraslicami) obdarúvali dievčatá mládencov na znak toho, že ich nosia vo svojom srdci.
  • Voda – symbol čistoty a zdravia.
  • Zeleň – symbol životnej sily a zdravia.
  • Oheň – symbol očisty, mal zaháňať zlé sily.
  • Páska – obradový koláč, symbol hojnej úrody .

 

ram_0140.jpg

Veľká noc - symbol jari
Foto: 
Ramon Leško

Najväčším a najznámejším symbolom veľkej noci je vajíčko respektíve ako ozdobené „kraslice“. Ústredie ľudovej umeleckej výroby po celé roky udržiava tieto tradície formou veľkonočných  kurzov a tvorivých dielní v Škole remesiel ako je zdobenie medovníkov, výroba korbáčov, zdobenie kraslíc rôznymi technikami, ktoré ÚĽUV udržiava

ram_0157.jpg

Veľká noc - symbol jari
Foto: 
Ramon Leško

Kraslice

Patria k najstarším a výtvarne najpôsobivejším prejavom ľudového umenia. Ich pôvodný význam má korene v predhistorických kultových obradoch. Vajíčko bolo symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, plodnosti, lásky. Vytváralo u ľudí predstavu o jeho nadprirodzených vlastnostiach a schopnostiach ochrániť a zabezpečiť prosperitu v hospodárstve i v živote rodiny. V snahe posilniť magickú funkciu vajíčka sa začal jeho povrch ozdobovať. Ochranná moc vajíčok sa znásobovala farbením.
Na Slovensku sa v porovnaní s inými národmi zachovalo až do súčasnosti najviac spôsobov ozdobovania vajíčok. Za špecificky slovenské považujeme odrôtované vajíčka. Najväčšou raritou z posledného obdobia sú vajíčka zdobené okúvaním - technikou, ktorú sa podarilo znovu oživiť.

 

Jana Mistríková

Ďakujeme ÚĽUV-u za požičanie dekorácií na fotografovanie.

- - Inzercia - -