Dnes je utorok, 28.január 2020, meniny má: Alfonz
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tip na prázdninový výlet: Rajecká kotlina

august 12, 2019 - 09:00
V minulosti významná remeselnícka oblasť, v súčasnosti miesto spájané predovšetkým s kúpeľníctvom či turistikou. A s automobilom značky Volvo sa dostanete (takmer) do všetkých jej zákutí.

Vďaka unikátnej prírode, kultúrnemu bohatstvu a zaujímavej histórii patrí Rajecká kotlina k najpútavejším lokalitám Slovenska. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov, kde by ste sa mali na potulkách regiónom zastaviť.

Rajec

Prvá písomná zmienka o Rajci pochádza zo začiatku 12. storočia. Netrvalo dlho a Rajec sa stal centrom remesiel zameraných najmä na produkciu kože a súkna. Známa bola hlavne zvláštna červená koža (prezývaná tiež rajčianka), vyvážaná do celého Uhorska. Pri obhliadke Rajca nevynechajte Mestské múzeum s prírodovednou a národopisnou expozíciou. Medzi najvzácnejšie patrí listina Márie Terézie z roku 1749. Tou Rajčanov oslobodila od platenia mýta v celom Uhorsku.

Rajecké Teplice

Miestne alkalicko-zemité termálne pramene boli známe už v 14. storočí, od 17. storočia sa vyvíjali ako kúpeľná osada. Liečia sa tu reumatické problémy pohybového ústrojenstva, neurózy a tiež niektoré choroby z povolania. Kúpeľný dom Aphrodite je zriadený v antickom štýle, avšak vybavený najmodernejší diagnostickými a terapeutickými prístrojmi. Termálne pramene majú vďaka cennému zloženiu a teplote 38 stupňov Celzia skvelé účinky na organizmus človeka.

Rajecká Lesná

Celá Rajecká kotlina predstavovala dôležité centrum remeselnej výroby. Medzi remeselníkmi vynikali drevárski a rezbárski majstri. Dôkazom ich zručnosti je napríklad unikátny vyrezávaný betlehem, ktorý jeho autor až do roku 2002 neustále dopĺňal novými figúrkami. Tvorí ho množstvo biblických postáv, ako i významné stavby z rôznych kútov Slovenska.

Ak ste už v Rajeckých Tepliciach, neobíďte ani prírodnú rezerváciu Slnečné skaly, z morfologického hľadiska s jedinečnou skalnou kulisou. Za zmienku stojí aj Kuneradský zámok postavený v štýle románskej architektúry. Dnes je sídlom liečebného ústavu.

Čičmany

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry sa preslávila drevenicami s bielou ornamentálnou výzdobou. Maľba mala chrániť drevené trámy pred popraskaním pri silnom žiarení slnečných lúčov. V celom objekte sa nachádza 136 dreveníc, najzachovanejší je jednoposchodový Radenov dom a susedný prízemný Gregorov dom so stálou národopisnou expozíciou. Čičmany sú aj vyhľadávanou turisticko-lyžiarskou lokalitou.

Vďaka Volvu XC90  bude váš pôžitok z výletu ešte väčší:

Zdroj informácií: PUBLIKÁCIA Putovanie po regiónoch Slovenska

- - Inzercia - -