Dnes je sobota, 11.júl 2020, meniny má: Milota
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ovulácia a následné otehotnenie? Nie vždy je to také jednoduché

júl 11, 2019 - 16:30
Všeobecne platí presvedčenie, že v období ovulácie sa s vysokou pravdepodobnosťou podarí páru počať dieťa. Avšak, nie je samozrejmosťou, že to musí na 100 % vyjsť, pretože ovulácia je len prvým z množstva predpokladov, ktoré to dokážu ovplyvniť.

Zaujímavé je, že v súčasnosti v neplodnom páre predstavuje mužský faktor plodnosti v regióne centrálnej a východnej Európy viac ako 55 %. Tým pádom musia aj zdravé ženy navštíviť centrá pre asistovanú reprodukciu.

Mnoho žien si starostlivo sleduje, kedy práve ovuluje. Početná skupina z nás však ani len netuší, kedy má ovuláciu. „Môže za to aj fakt, že ju vôbec nemusíte spoznať, avšak ak máte mierne pobolievanie v podbrušku, občas spojenú so spottingom 2 až 3 dni, a je to uprostred cyklu, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o spomínanú ovuláciu,“ upresňuje gynekológ MUDr. Jozef Španka. Ak si chcete ale byť istejšia, môžete si ju jednoducho vypočítať – u pravidelného 28-dňového cyklu je to okolo 14. dňa cyklu, resp. lekári hovoria aj o období ovulačného optima, ktoré sa pohybuje u zdravých žien medzi 6. a 19. dňom cyklu. Ovulácia sa dá presnejšie zistiť aj z ovulačného testu.

Iné z nás zase veľmi dobre vnímajú, čo sa s ich telom deje. „Môže za to nepríjemná sprievodná bolesť, ktorá je zapríčinená tým, že po prasknutí zrelého folikulu vyteká niekedy aj väčšie množstvo tzv. folikulárnej tekutiny do brušnej dutiny a tá dráždi pobrušnicu,“ dopĺňa gynekológ. Ďalšie príznaky, ako napr. nechutenstvo, zvýšená chuť na jedlo a sex, sú veľmi individuálne a v porovnaní s obdobím pred a po menštruácii sú menej výrazné alebo takmer nulové.

Absencia ovulácie aj u mladých žien

Nepravidelná ovulácia nie je doménou iba starších žien, u ktorých po 40. až 45. roku života pribúda počet anovulačných cyklov, po 50-tke dochádza k ovulácii už pomerne sporadicky a s nástupom menopauzy ovulácia úplne „zmizne“. Tento problém sa týka aj mladých a zdravých žien, kedy môže dôjsť k absencii ovulácie až 2-krát ročne, čo sa manifestuje predĺžením cyklu. MUDr. Španka upresňuje aké sú dôvody prečo žena prestane ovulovať:  „napr. vyššie spomínaný fyziologický vek, nádory vaječníka, endometrióza, silný emočný stres a v súčasnosti veľmi často vyskytujúci sa problém – polycystický vaječník, čo je metabolické ochorenie spôsobujúce zhrubnutie obalov vaječníkov a ovuláciu bez hormonálneho efektu.“

Okrem ovulácie sú dôležité aj iné faktory

Veľa párom sa napriek ovulácii nepodarí otehotnieť, pretože ovulácia je len jedným z úspešných predpokladov. „Okrem neho musí byť priechodný vajcovod a vhodné podmienky na výstelke dutiny maternice a samozrejme fyziologický spermiogram. Myo-inozitol – nehormonálna, telu prirodzená látka, prispieva ku skvapalňovaniu cervikálneho hlienu i semennej tekutiny a tým uľahčuje putovanie spermií za vajíčkom. Myo-inozitol vďaka svojím antioxidačným vlastnostiam chráni spermie pred pôsobením reaktívnych foriem kyslíka, ktorý sa v pošvovom prostredí bežne vyskytuje,“ povedal gynekológ MUDr. Jozef Španka.

Náš tip pre páry snažiace sa otehotnieť

Myo-inozitol obsahujú aj 3 vaginálne čapíky produktu MYOovunelle, ktorý je zdravotníckou pomôckou. Jeho vaginálne použitie vytvára optimálne podmienky pre oplodnenie vajíčka, pomáha vytvárať optimálne pH prostredia pre životaschopnosť spermií a vyvažuje stupeň kyslosti pošvového prostredia, ktorý je zodpovedný za znehybnenie spermií. Vďaka Myoovunelle sú spermie viac pohyblivé a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia a tehotenstva. V klinickej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 50 párov snažiacich sa o počatie, kde muži mali chybný spermiogram,  bolo preukázané, že pokiaľ si ženy aplikovali myo-inozitolové vaginálne čapíky počas 1 cyklu v období ovulácie, došlo k výraznému zlepšeniu pohyblivosti spermií ich partnerov. Zároveň u 5 párov došlo aj k otehotneniu.

MUDr. Jozef Španka:

- - Inzercia - -