Dnes je streda, 15.júl 2020, meniny má: Henrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Obľúbené prírodné materiály. Ako sa o ne starať?

apríl 18, 2019 - 08:00
Za posledných pár rokov sme si začali uvedomovať dôležitosť fenoménu „slow fashion“ a s tým spojenú ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Táto revolúcia vnímania módy je tiež pozitívnym návratom k prírodným materiálom.

Vyžadujú si náročnejšiu starostlivosť a údržbu, za čo sa vám však odvďačia dlhou životnosťou. Predstavujeme vám tri prírodné materiály a stručný návod na tú najlepšiu starostlivosť o ne.

Koža

Koža je vysoko cenený ušľachtilý prírodný materiál, ktorý poskytuje neporovnateľný komfort a pri správnej údržbe vydrží v šatníku roky.  Samozrejme, každý druh kože si vyžaduje špecifickú starostlivosť. Pri hladkej (lícovej) koži je možné znečistenie zotrieť vlhkou handričkou, predtým namočenej v mydlovom roztoku. Koža nesmie presiaknuť vodou, v opačnom prípade sa znehodnotí. Následne ju ošetrite jemným krémom, najlepšie s obsahom včelieho vosku. Pri znečistení velúrovej kože ju jemne prekefujte všetkými smermi mäkkou kefkou.

Silno znečistené miesta (okolo zipsov, na rúčkach, atď.) je možné vyčistiť pregumovaním gumou na kožu. Takúto kožu nikdy nekrémujte! Čistenie tohto materiálu zaberie iba niekoľko minút, napriek tomu nezabúdajte na priebežné ošetrovanie kože impregnačnými prípravkami, čím predídete jej znečisteniu.

Hodváb

Hodvábne vlákno patrí do kategórie luxusných prírodných materiálov. Vyznačuje sa krásnym leskom a príjemným dotykom. Vyžaduje si jemné zaobchádzanie pri praní  a väčšina tiež chemické čistenie v čistiarni. V prípade, že sa rozhodnete pre pranie v rukách, použite vlažnú vodu. Na pranie v práčke používajte špeciálne programy určené pre citlivé hodvábne textílie. Nenechávajte hodváb dlho namočený vo vode, zásadne ho nežmýkajte a ani nesušte v sušičke.

Taktiež sa vyhnite sušeniu hodvábu na priamom slnečnom svetle, dlhodobejšie pôsobenie vedie k poškodeniu hodvábnej tkaniny. Stačí, keď ho vystriete na suchý uterák alebo vyvesíte do najrovnejšej polohy a necháte voľne vyschnúť.

Ľan

Tento letný materiál  sa perie jednoducho a  rýchlo schne. Je pevný a chráni aj  proti UV žiareniu. Jeho jedinou nevýhodou je  rýchle krčenie sa. Prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode 30°C, oddelené od ostatného prádla a s použitím pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky. Potom pokračujte podľa inštrukcií uvedených na štítku. Škvrny možno  z ľanových výrobkov  jednoducho odstrániť. Treba tak urobiť, kým škvrna zaschne. Škvrny a iné nečistoty odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.

Ľanové výrobky sa odporúčajú žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a parou. Žehliť výrobky je potrebné zo „zlej“ strany. Tým ochránite povrch ľanu od lesku. Pokiaľ je výrobok úplne suchý, odporúčame ho pred žehlením zvlhčiť vodou.

 

Galéria: Pinterest, Kara, Pietro Filipi, Twinset, cellbes.sk

- - Inzercia - -