Dnes je piatok, 18.október 2019, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dnešný deň má jeden nelichotivý prívlastok. Viete o ňom?

január 21, 2019 - 14:30
Tretí januárový pondelok je vo svete nazývaný Blue Monday, čiže najdepresívnejší deň v roku. Možno práve preto sa už od rána necítite vo svojej koži.

Môže zaň spojenie rôznych faktorov, od chladného počasia a rýchlejšieho stmievania, až po povianočnú melanchóliu, prázdne peňaženky a pribúdanie pracovných povinností. Odborníci tvrdia, že zdvihnúť náladu ani v tento deň nie je nemožné. Údajne na to existuje osvedčená trojkombinácia:

 • Pomôcť niekomu v núdzi
 • Počúvať v tichosti šum mora
 • Nechať sa hýčkať, rozdávať a prijímať komplimenty

Z dlhodobého hľadiska je samozrejme ideálne pochmúrnym stavom predchádzať a dbať na dostatočnú produkciu serotonínu, čiže hormónu dobrej nálady. Pri jeho zníženej hladine zvykneme intenzívnejšie prežívať stres, pociťovať bolesť, úzkosť či depresie. Zvýšenie množstva sérotonínu v mozgu je primárnou úlohou antidepresív. Našťastie, existujú i prirodzenejšie spôsoby ako organizmu s jeho tvorbou pomôcť. Jedným z nich je správne zostavený jedálniček. Na konkrétnych potravinách pritom záleží!

Odporúčaná strava v kocke

 • Nemáte dobrú náladu?

  Potrebujete látku tryptofán. Pomôžu vám banány, jogurty, orechy, kuracie mäso, strukoviny ...
 • Valcuje vás stres? 

  Chýbajú vám omega-3 mastné kyseliny. Zaraďte do jedálnička ryby ...
 • Cítite sa ako kôpka nešťastia?

  Pomôže vám tyrozín, stimuluje produkciu endorfínov a pozitívne vplýva na činnosť mozgu. Obsahuje ho chlieb, avokádo, sezamové semiačka, sója i ryby ...
 • Trápi vás napätie?

  Za ním môže stáť absencia horčíka. Zásobárňou daného minerálu sú orechy, špenát, semienka, obilie, mäso, ryby, sója aj banány. Nervovú sústavu posilníte tiež zvýšeným príjmom vitamínu B. Ten nájdete vo vnútornostiach, vajíčkach, ovsených vločkách, brokolici, ale i v mliečnych výrobkoch či listovej zelenine.

- - Inzercia - -