Dnes je piatok, 21.jún 2019, meniny má: Alojz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Helena Ružičková:Žena, ktorá dokázala nakaziť smiechom a optimizmom

január 09, 2019 - 14:53
Víchrica medzi životom a smrťou, advokát chudobných, večné dieťa s veľkým srdcom pre všetkých, pes na tragický život. To sú prívlastky, ktorými HELENU RŮŽIČKOVÚ označovali jej najbližší priatelia, ľudia, s ktorými naplno prežívala všetky svoje radosti, aj smútky.

Helena Ružičková

Víchrica medzi životom a smrťou, advokát chudobných, večné dieťa s veľkým srdcom pre všetkých, pes na tragický život. To sú prívlastky, ktorými HELENU RŮŽIČKOVÚ označovali jej najbližší priatelia, ľudia, s ktorými naplno prežívala všetky svoje radosti, aj smútky. Štvrtého januára ubehlo presne pätnásť rokov od momentu, čo navždy utíchol jej smiech.

Jej narodenie otcovi predpovedal na cestách africký šaman, povedal mu – narodí sa ti dievčatko a bude z nej herečka. K hereckej dráhe ju rodičia od malinka aj viedli. Matka pracovala ako úradníčka, no otec, to bol muž mnohých záujmov i povolaní – architekt, tlmočník, vojak pôsobiaci v Juhoslávii. Tam sa aj zoznámil s Heleninou maminkou, ktorá bola Srbka. Helena bola od dieťaťa pevnejšie stavaná, no napriek tomu ju rodičia dali na balet. V ňom aj naštartovala svoju kariéru a to rovno v Českom národnom divadle v detských baletných úlohách. Bola síce silnejšia, ale mrštná a pohybovo nadaná zároveň. Milovala cirkus, komediantov, za ktorými pravidelne utekala z domu. No rodičia aspoň hneď vedeli, kde ju majú hľadať a naozaj, vždy ju našli medzi cirkusantmi.

Primálo talentu, priveľa lásky

Na DAMU ju trikrát nevzali. Prvýkrát jej vyčítali šabľovité nohy, druhýkrát jej povedali, že nemá na herectvo vhodný hlas a tretíkrát jej neprijatie odôvodnili tým, že nemá absolútne žiaden talent. A tak sa z nej v prestávkach počas prijímačiek na DAMU stala študovaná zubná laborantka. Všetko zlé je však na niečo dobré. Pri etude na druhých prijímacích skúškach sa zoznámila so študentom Jirkom Růžičkom, a hoci on zahorel láskou okamžite, Helena ho za frajera nechcela. Keď však zaúradovala „dohadzovačka“ Jiřina Bohdalová, ich spoločná kamarátka, láska sa dala do pohybu a bolo z toho krásne manželstvo na celý život. A to im na radnici odsvedčila práve usmiata „Bohdalka“. Manželstvo to bolo viac-menej talianske, hoci bytostne potrebovali jeden druhého, ľúbili sa, občas potrebovali každý svoje súkromie, preto mal každý vlastnú spálňu. Na to, aby Helena mohla naplno rozvinúť svoj talent a kariéru, prijal jej manžel Jirko ochotne rolu „ženy v domácnosti“, zabezpečoval jej plynulý chod – varil, pral, žehlil, nakupoval, nekončiacim návštevám varil kávičky aj obedy. Manželovu smrť niesla veľmi ťažko, s obľubou tvrdila, že svojmu manželovi nebola nikdy neverná. Dušou. Telesné úlety vraj v ich vzťahu nehrali žiadnu rolu...

Viac sa dočítate v aktuálnej Slovenke

01001.jpg

Aktuálna Slovenka
Aktuálna Slovenka