Dnes je štvrtok, 04.jún 2020, meniny má: Lenka
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Koncert, na ktorý príde aj blízky spolupracovník pápeža

október 30, 2017 - 12:51
Tvrdí, že dnešná doba si vyžaduje dialóg založený na hodnotách a úcte. Pracuje od štrnástich. O tom, že prvú knihu vydal už ako deviatak na základnej škole, veľa hovoriť nechce. Vraj je to už „dávna história“. Trinásť rokov pracuje v oblasti neziskového sektora a denne komunikuje s osobnosťami politického, diplomatického i cirkevného života. Našimi aj zahraničnými. S pápežom sa stretol už trikrát. PETER SOLEJ (30) rozpráva o aktuálnom dianí v Inštitúte NAPS, ktorý založil ako najmladší autor odbornej knihy na Slovensku.

Pred trinástimi rokmi ste založili Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko. Prečo vznikol?
Inštitút NAPS je občianske združenie, ktoré som zakladal spoločne s priateľmi s predsavzatím prinášať spoločnosti aktivity na aktuálne a diskutované témy. Popri vzdelávaní, kultúre či postavení žien v spoločnosti sa primárne venujeme ekumenizmu. Teda prehlbovaniu dialógu a tolerancie medzi národmi a náboženstvami. V posledných rokoch sme sa osobitne zamerali na túto činnosť. Iste so mnou súhlasíte, keď poviem, že žijeme v dobe poznačenej mnohými nezmyselnými konfliktami, a tak je potreba dialógu založeného na hodnotách a úcte priam nevyhnutná.

Na akých hodnotách sú postavené ekumenické aktivity Inštitútu NAPS?
Naše ekumenické aktivity realizujeme prostredníctvom medzinárodných ekumenických koncertov, ktoré sú spojením hudby so slovom. Snažíme sa poskytnúť umenie ako univerzálny jazyk na ceste hľadania jednoty medzi stúpencami rozličných náboženských tradícií. Naše ekumenické koncerty sa konajú pod záštitou a za účasti piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce.

Nemali by takéto aktivity robiť skôr predstavitelia náboženstiev?
Určite nie. Princíp subsidiarity a vzájomnej spolupráce ľudí rôznej spoločenskej zodpovednosti je ukrytý priamo v srdci celej myšlienky podujatia. Navyše, terajší pápež František osobitne vyzdvihuje prácu a prínos laikov priamo i v cirkevnom živote. Naše podujatie nie je teologické, ale kultúrno-spoločenské.

Spomínali ste pápeža. Vy ste sa s rímskym pápežom stretli už trikrát. V roku 2010 s Benediktom XVI. a potom dvakrát aj s pápežom Františkom. Aký je to pocit? A vôbec, o čom ste spolu hovorili?
Stretnutie s pápežom je obrovským zážitkom. A som presvedčený, že nielen pre veriaceho človeka. Vytvorilo to vo mne obrovský záväzok a zodpovednosť, ale aj odhodlanie, ísť ďalej – dovolím si povedať – tou ťažšou cestou životom. Pápežovi som vždy povedal osobitne o našom ekumenickom snažení a aktuálnom dianí v tejto oblasti. Bolo úžasné, keď mi pri minuloročnom stretnutí pápež František daroval solideo – bielu čiapočku, ktorú nosí na hlave. Venoval som ju Kláštoru bratov tešiteľov v Marianke, kde sa snažím pravidelne miništrovať v miestnej bazilike.

Uplynulé tri ročníky vášho ekumenického koncertu sa konali v Bratislave a boli aj záverečným podujatím Kultúrneho leta a hradných slávností v hlavnom meste. Čo bude špecifikom tohtoročného koncertu?
Trinásty ročník podujatia plánujeme uskutočniť v nedeľu 1. októbra 2017 v novej budove SND v Bratislave. Bude venovaný pamiatke nášho prvého prezidenta Michala Kováča, ktorý bol aj čestným členom Inštitútu NAPS a veľkým podporovateľom našich snažení. Úprimne si vážim, že svoju účasť na koncerte potvrdil aj kardinál Kurt Koch, prezident Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a najbližší spolupracovník pápeža Františka v oblasti ekumenizmu. Pán kardinál príde vôbec po prvýkrát na Slovensko a ja si veľmi vážim, že to môže byť na naše pozvanie. Svojho legáta na koncert vymenoval aj Ekumenický patriarcha Bartolomej I. Konštantinopolský, ktorý je duchovným lídrom pravoslávnych kresťanov na celom svete. Tak ako vždy doteraz, i v tomto roku bude vstupné na koncert dobrovoľné. Široká verejnosť si môže lístky na tento jedinečný koncert zabezpečiť prostredníctvom vyplnenia formulára na internetovej stránke www.ekumenickykoncert.sk, kde sa nachádza aj program a bližšie informácie o histórii podujatia.

Pripraviť takéto podujatie asi nie je jednoduché. Kto vám pri tom najviac pomáha?
Inštitút NAPS má päťčlennú radu. S radosťou však hovorím, že mojím najväčším spolupracovníkom a vždy úprimným radcom je moja manželka Lenka. Ľudia, ktorí nás poznajú, tvrdia, že sme všade spolu. Spoločne aj podnikáme. Máme rodinnú firmu LE SOLEIL, kde sa venujeme diplomatickému i biznis protokolu a korešpondencii. V uplynulom roku sme našu spoločnú vášeň k sakrálnemu umeniu pretavili aj do otvorenia internetového obchodu www.nebonazemi.sk. Ponúkame v ňom ručne písané, zlátené a striebrené ikony, kríže a evanjeliáre. Nuž a v najbližších dňoch pribudnú aj jedinečné manžetové gombíky. Musím podotknúť, že sprostredkovať túto nádheru aj iným bol taktiež Lenkin nápad. Takže, známa veta, chlap je hlava, ale žena krk (smiech).

Rozhovor o koncerte bude odvysielaný 1.novembra 2017 na RTVS 2 (Dvojka) o 13:15 a v repríze v daný deň o 23:00!

- - Inzercia - -